Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

PE może opowiedzieć się przeciw poszukiwaniom gazu łupkowego

12 listopada 2012
Parlament Europejski może opowiedzieć się jeszcze w listopadzie przeciw poszukiwaniom gazu łupkowego na terenie Unii Europejskiej - uważa dr Stanisław Cios z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Jak podkreślił Cios, w UE moratorium na poszukiwania gazu łupkowego wprowadzono we Francji, Bułgarii oraz dwóch regionach (na terenie Niemiec i Szwajcarii). - W Czechach i na terenie Rumunii władze są oficjalnie negatywnie nastawione do gazu łupkowego. (...) Silne obawy są również w Irlandii i Austrii; na tyle silne, że tam zawieszono prace poszukiwawcze - powiedział w czwartek podczas XVI Międzynarodowej Konferencji Energetycznej EuroPower.

Przypomniał, że już 20-21 listopada br. Parlament Europejski odbędzie debatę na temat gazu łupkowego. - Nie można wykluczyć, że Parlament Europejski może przegłosować decyzję o tym, że należy wprowadzić moratorium w całej Unii Europejskiej na prace poszukiwawcze gazu łupkowego. (...) Jest to o tyle istotne - stanowisko PE - że Komisja Europejska coraz częściej wskazuje na presję wywieraną na nią przez Parlament Europejski, aby przyjąć pewne rozwiązania, prawne decyzje, czy podjąć prawne działania. Dlatego wynik głosowania w PE jest niezwykle istotny - powiedział.

Podkreślił, przez długi okres Komisja Europejska nie wypowiadała się na temat wydobycia gazu łupkowego. Sytuacja zmieniała się jednak w ostatnim okresie. - Komisja Europejska w sposób aktywny zajęła się tematyką gazu łupkowego. 7 września zostały opublikowana trzy istotne raporty - Dyrekcji Generalnej ds. Energii, Dyrekcji Generalnej ds. Klimatu i Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska - wyjaśnił.

Jak zaznaczył, w raporcie DG ds. Energii można odnaleźć pozytywne wnioski dotyczące poszukiwań gazu łupkowego. Raport DG ds. Klimatu jest - jak mówił - wyważony i ostrożny i również odnosi się pozytywne do surowca. Natomiast raport DG ds. Środowiska to "jedna, długa lista potencjalnych zagrożeń dla środowiska". - Wymowa tego raportu jest jednoznacznie negatywna wobec gazu łupkowego - powiedział Cios.

Jego zdaniem, jeśli wydobycie gazu łupkowego w Polsce będzie odbywało się w sposób bezpieczny i zgodnie z obwiązującymi przepisami, nie ma powodów do niepokoju. Dodał, że debata w Europie od prawie dwóch lat jest nadmierne skoncentrowana na kwestiach środowiskowych. - Jest oparta na emocjach, a nie na faktach, na udokumentowanych danych - zaznaczył. Dodał, że gdyby w USA - gdzie wydobywa się rocznie ponad 150 mld m sześc. gazu rocznie - surowiec ten oddziaływał negatywnie na środowisko i na zdrowie człowieka, to "ogromne sztaby prawników" natychmiast przystąpiłyby do egzekwowania odszkodowań dla obywateli.

Gaz łupkowy wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, która powodując pęknięcia w skałach wypycha gaz do góry. W ostatnich latach Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, m.in. polskim spółkom PGNiG, Lotos i Orlen Upstream. W pozyskiwaniu gazu ze złóż niekonwencjonalnych przodują Stany Zjednoczone, gdzie ponad 50 proc. wydobycia gazu pochodzi właśnie z tego rodzaju złóż.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę