Osiemnaście miesięcy po rozpoczęciu pracy, Komisja Tymczasowa Parlamentu Europejskiego do spraw Zmian Klimatu wezwała do osiemdziesięcioprocentowej redukcji emisji gazów cieplarnianych do roku 2050 oraz do ustanowienia wiążących celów cząstkowych w zakresie poprawy wydajności energetycznej o 20% w roku 2020. Posłowie domagają się rozwiązań, które zachęcą do działania wszystkie zaangażowane strony.
Podczas wtorkowego spotkania, na którym przyjęto sprawozdanie końcowe, sześćdziesięcioosobowa komisja oświadczyła, iż "zmiany klimatu są zarówno szybsze i bardziej poważne, w zakresie ich negatywnych skutków, niż dotychczas uważano".
Posłowie domagają się, by rozwiązania dotyczące zmian klimatycznych zostały włączone do wszystkich sferach unijnych polityk. Miałoby to pomóc w utrzymaniu wzrostu średniej globalnej temperatury poniżej 2 ° C i dać nadzieję na uniknięcie nieodwracalnych szkód na naszej planecie.
Główne zalecenia:
Ograniczenie o 25-40% redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2020 r. i co najmniej 80% w 2050 r., w porównaniu z poziomem z roku 1990,
Ustanowienie wiążącego celu, jakim jest 20% wzrost efektywności energetycznej do 2020 r. oraz konkretnych celów cząstkowych,
Utworzenie Europejskiego Funduszu Klimatycznego,
Rozwiązania pozwalające na redukcję emisji w przystępny sposób, na przykład poprzez udostępnianie informacji dotyczących równowartości emisji dwutlenku węgla w odniesieniu do produktów i usług.
Co dalej?
Niemiecki chadek Karl-Heinz Florenz, który przygotował raport, twierdzi, iż kwestia zmian klimatycznych nie straciła na ważności: "Nawet w ciężkich ekonomicznie czasach przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, dążenie do zrównoważonej gospodarki i zmniejszenia globalnego ocieplenia do maksymalnie dwóch stopni Celsjusza musi pozostać priorytetem polityki europejskiej".
Poseł uważa, że nowa europejska infrastruktura powinna opierać się na ekologicznych technologiach i praktykach. "Jeśli Europa będzie w stanie odgrywać wiodącą rolę w zwalczaniu zmian klimatycznych, nasze działania mogą okazać się prawdziwym motorem rozwoju gospodarczego, mogą też przyczynić się do utworzenia tysięcy nowych miejsc pracy." Głosowanie nad sprawozdaniem końcowym zostało zaplanowane na sesję plenarną w lutym. Komitet zamierza opublikować szeroko dostępną, wersję "przyjazną dla czytelnika" ciągu trzech miesięcy od przyjęcia raportu na posiedzeniu plenarnym.
W najbliższy czwartek, 4 grudnia, podczas sesji plenarnej w Brukseli, posłowie będą dyskutować nad propozycją przepisów ograniczających emisję gazów cieplarnianych oraz zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii i biopaliw w ogólnym zużyciu energii.
W tym tygodniu, 1 grudnia, rozpoczęła się w Poznaniu konferencja ONZ w sprawie zmian Klimatu. Spotkanie liderów politycznych z całego świata ma na celu omówienie działań międzynarodowych w sprawie zmian klimatycznych. Delegacja 36 posłów będzie uczestniczyć w posiedzeniu od 9 do12 grudnia.
8272209
1