Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Pawlak: pakiet klimatyczny będzie wymagał ciągłej refleksji

23 stycznia 2012
Pakiet klimatyczno-energetyczny będzie wymagał ciągłej refleksji i sprawdzania, jaki skutek wywiera na sytuację w UE - powiedział wicepremier Waldemar Pawlak, komentując oceny Komisji Europejskiej co do kosztów redukcji emisji.

Według niepublikowanych jeszcze wyliczeń, KE oceniła, że zwiększenie redukcji emisji CO2 z dotychczasowego celu - 20 proc. - do 25 proc. w 2020 r. kosztowałoby polską gospodarkę 1,1 mld euro. Kwota ta nie wlicza jednak kosztów, jakie poniosłaby energetyka oraz kosztów uprawnień do emisji CO2.

- I w Polsce, i w Europie emisje dużo bardziej skorygował kryzys niż różnego rodzaju pakiety - powiedział w piątek Pawlak. Pakiet na pewno będzie wymagał cały czas refleksji i sprawdzania, jaki wywiera skutek na sytuację w UE, zwłaszcza w kontekście zachowania miejsc pracy - dodał wicepremier.

Podkreślił, że UE musi zwracać uwagę na możliwość ucieczki wysokoemisyjnego przemysłu poza Europę z powodu rozwiązań klimatycznych. - Jeżeli mówimy o ochronie klimatu, to efekt jest dużo gorszy, jeżeli wysokoemisyjny przemysł jest z Europy wyprowadzany i produkuje towary, które Europejczycy importują - ocenił Pawlak.

Przypomniał dane, z których wynika, że w ciągu 20 lat transformacji w Polsce emisja spadła o ok. 30 proc. a PKB wzrósł ponad dwukrotnie. "To pokazuje, że możliwy jest wzrost przy dobrym przechodzeniu na technologie mniej emisyjne" - powiedział wicepremier.

W projekcie raportu, do którego dotarła PAP, KE twierdzi, że zwiększenie celu redukcji będzie kosztować kraje UE mniej niż wcześniej szacowano. Jednak konsumenci zapłaciliby w sumie do 2020 r. o 70 mld euro więcej za energię. Konieczne byłyby jednak 18 mld euro inwestycji w zielone technologie, w Polska miałyby wynieść 0,8 mld euro. W zamian ograniczenie kosztów importu paliw to 20 mld euro rocznie w latach 2016-2020.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę