Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

PARP: małe i średnie firmy będą mogły szkolić się przez internet

22 listopada 2006

W poniedziałek, w ramach "Akademii PARP", w warszawskiej siedzibie Business Center Club rozpoczęły się warsztaty przygotowujące przedsiębiorców z sektora małych i średnich firm do korzystania ze szkoleń realizowanych przez internet.

"Akademia PARP" to system bezpłatnych dla przedsiębiorców szkoleń internetowych, odbywających się pod patronatem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Szkolenia będą dofinansowywane przez Unię Europejską; dzięki nim firmy będą się uczyć np. jak rozwijać działalność i odzyskiwać należności.

Celem szkoleń jest upowszechnienie darmowego dostępu do wiedzy biznesowej oraz zdalnej edukacji (e-learningu) wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Przedsiębiorcy wystarczy komputer z dostępem do internetu i odpowiednia przeglądarka internetowa, aby korzystać ze szkoleń.

Zainaugurowane w poniedziałek warsztaty, w których udział wzięli przedstawiciele 80 małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), poprzedziły uruchomienie całego projektu szkoleń dla MŚP przez internet.

W tym roku podobne warsztaty odbędą się jeszcze w województwach: wielkopolskim, pomorskim, zachodniopomorskim, podkarpackim, śląskim, lubuskim, świętokrzyskim i lubelskim.

Jak wyjaśnili przedstawiciele konsorcjum firm, realizujących projekt na zlecenie PARP, warsztaty mają przygotować uczestników przyszłych szkoleń do korzystania z kursów przez internet.

Z kursów przez internet jednorazowo będzie mogło skorzystać kilkaset osób. Budżet projektu do końca 2007 roku wynosi 14,2 mln zł. Organizatorzy liczą, że do końca przyszłego roku szkolenia ukończy ok. 30-40 tys. osób.

W 2006 r. w ramach "Akademii PARP" odbędą się dwa kursy, których tematem będą systemy zarządzania małymi i średnimi przedsiębiorstwami oraz windykacja należności pieniężnych i zarządzanie płynnością firm. W 2007 r. udostępnionych zostanie kolejnych osiem szkoleń.

Według Krzysztofa Hejduka z estakady.pl (jednej z firm uczestniczących w konsorcjum realizującym projekt), największą popularnością wśród Polaków cieszą się kursy językowe, na drugim miejscu są specjalistyczne szkolenia zawodowe, a na kolejnym - szkolenia informatyczne. Mali przedsiębiorcy wybierają natomiast te szkolenia, które są niezbędne w ich działalności, np. podstawy BHP czy zarządzanie płynnością finansową firmy.

Uczestnicy kursów będą mogli korzystać ze wsparcia opiekunów oraz ekspertów każdego kursu, poprzez e-mail bądź kontakt telefoniczny, który będzie możliwy 12 godzin dziennie przez 6 dni w tygodniu. Jak podkreśla Aneta Grzyb-Hejduk z estakady.pl, dla uczestników szkoleń przewidziano też możliwość pracy zespołowej m.in. fora i czaty internetowe, które dadzą szansę na wymianę wiedzy i doświadczeń oraz pracę w grupach.

Według danych resortu gospodarki, mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce stanowią 99,5 proc. firm zarejestrowanych w bazie danych REGON. Mają blisko 50-proc. udział w produkcji krajowego PKB i zatrudniają 67 proc. osób aktywnych zawodowo. To, co hamuje rozwój tego sektora, to ograniczenia finansowe oraz problemy wynikające z niewystarczającej wiedzy przedsiębiorców.

Z danych Ministerstwa Gospodarki wynika, że dotychczas ze szkoleń korzysta 58 proc. mikrofirm i 90 proc. małych i średnich; wśród przedsiębiorców, którzy rozpoczynali działalność gospodarczą w latach 1995-2000 tylko 25 proc. miało wyższe wykształcenie.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę