Powstaje Policki Park Przemysłowy. List intencyjny w sprawie utworzenia strefy podpisali w piątek 16 stycznia przedstawiciele Zakładów Chemicznych "POLICE" SA, Gminy Police, Powiatu Police, Uniwersytetu Szczecińskiego i Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego SA.
Do dyspozycji potencjalnych inwestorów "POLICE" wystawiają blisko 150 hektarów terenów inwestycyjnych podzielonych na 17 obszarów, z dostępem do infrastruktury. Gmina Police zapowiada preferencyjne podejście podatkowe i szybką ścieżkę w załatwianiu spraw związanych z inwestowaniem. Uniwersytet Szczeciński wspiera przedsięwzięcie naukowo.
Szacuje się, że w ciągu 10 najbliższych lat inwestycje w parku osiągną ok. 1,2 mld zł. Z analiz porównawczych efektów działalności innych stref przemysłowych w Polsce wynika, że w firmach zlokalizowanych na terenie parku znajdzie pracę do 2 tys. osób.
Jak wynika ze prowadzonych w 2003 r. prac przygotowawczych, potencjalni inwestorzy będą mieli do dyspozycji tereny o powierzchni od 1,5 do 31 hektarów. Niewątpliwym atutem projektowanego parku jest lokalizacja, z dostępem do połączeń drogowych, transportu wodnego i morskiego oraz kolei. Z drugiej strony atrakcyjność parku podnosi dostępność infrastruktury technicznej Z.Ch. "POLICE" SA.
Zlokalizowany w Policach park przemysłowy - w przeciwieństwie do podobnych stref w kraju (znaczna część z nich skierowana jest do inwestorów rozwijających działalność nieuciążliwą dla środowiska) - ma mieć branżowy charakter. Powiązanie przedsięwzięć inwestycyjnych z działalnością Zakładów Chemicznych "POLICE" SA pozwala na zlokalizowanie tu niemal każdej działalności przemysłowej.
Jako preferowane wstępnie wskazano przedsięwzięcia produkcyjne w branżach:
Inwestorzy reprezentujący inne branże oraz działalność usługową stanowić będą grupę inwestycji uzupełniających.
Wśród głównych atutów polickiego parku wymienia się:
- niskie koszty zakupu lub dzierżawy terenów,
- niskie koszty
eksploatacji,
- niskie koszty dostępu do mediów i infrastruktury
-
wsparcie udzielane przez gminę i firmę zarządzającą
Dodatkowym elementem obniżenia kosztów działalności firm są możliwości kooperacyjne wynikające ze współpracy z Z.Ch. "POLICE" SA i spółkami zależnymi.
Na rozwój parku niewątpliwie wpływać będzie dostępność do usług wpierających działalność biznesową:
- usługi związane z dostawą mediów oraz odprowadzaniem ścieków i
odpadów,
- asysta inwestycyjna,
- usługi doradcze (ekonomiczne, prawne,
architektoniczne itp.),
- ułatwianie dostępu do kadry (pracownicy Z.Ch.
"POLICE" SA i spółek zależnych).
Analizując możliwości powodzenia przedsięwzięcia, jako szanse wskazano fakt integracji z UE, możliwość wykorzystania funduszy strukturalnych UE oraz innych środków pomocowych - główne źródła finansowania rozbudowy infrastruktury, niesłabnące zainteresowanie inwestorów lokalizacją przedsięwzięć w strefach przemysłowych, bliskość Szczecina i Niemiec jak również rozwinięte planowanie miejscowe i młodą społeczność lokalną.
Obsługą i zarządzaniem strefy zajmie się specjalnie powołana spółka celowa. Jej utworzenie zaplanowane jest na początek drugiego kwartału po wykonaniu studium opłacalności, określeniu powiązań kapitałowych oraz uzyskaniu formalnej zgody właściciela Z.Ch. "POLICE" SA . Spółka zajmie się m.in. promocją oferty, organizacją rokowań i przetargów, pośrednictwem w procesie zbywania lub dzierżawy nieruchomości i gruntów położonych na terenie parku, pośrednictwem w dostarczaniu mediów i rozbudowie infrastruktury.