Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Państwo ma płacić za wszystkie szkody dzikich zwierząt

14 sierpnia 2013
Prokurator generalny Andrzej Seremet złożył do Trybunału Konstytucyjnego (TK) wniosek ws. odszkodowań za szkody wyrządzone przez żubry, wilki, rysie i niedźwiedzie. Jego zdaniem państwo powinno płacić wszystkim poszkodowanym - tak, jak w przypadku szkód bobów.

We wniosku do TK prokurator nawiązał do niedawnego wyroku Trybunału w sprawie odszkodowań za szkody wyrządzone przez bobry. Na początku lipca Trybunał orzekł, że Skarb Państwa nie może płacić wyłącznie za szkody w gospodarstwach rolnych, leśnych i rybackich, bo w ten sposób dyskryminuje właścicieli innych nieruchomości, np. działek rekreacyjnych. Z tego powodu TK uznał, że obecny przepis ustawy o ustawy o ochronie przyrody za niezgodny z konstytucją.
Orzekając o szkodach wyrządzonych przez bobry, sędzia Trybunału Zbigniew Cieślak wyraził wówczas przypuszczenie, że podobne wątpliwości mogą dotyczyć szkód powodowanych przez inne dzikie zwierzęta.
Z takim wnioskiem wystąpił właśnie do Trybunału prokurator generalny Andrzej Seremet. Zakwestionował ten sam art. 126 ustawy o ochronie przyrody, z tym że w części dotyczącej żubrów, wilków, rysi i niedźwiedzi. Z przepisu tego wynika, że Skarb Państwa odpowiada tylko za szkody wyrządzone przez: żubry w uprawach, płodach rolnych lub w gospodarstwie leśnym, przez wilki - w pogłowiu zwierząt gospodarskich, przez rysie - w pogłowiu zwierząt gospodarskich i przez niedźwiedzie - w pasiekach, w pogłowiu zwierząt gospodarskich oraz w uprawach rolnych.
Zdaniem Seremeta takie ograniczenie odpowiedzialności państwa narusza zasadę równości. W jego przekonaniu preferowanie właścicieli określonego mienia kosztem innych, godzi również w konstytucyjne prawo własności.
Nie wiadomo jeszcze, kiedy Trybunał rozpatrzy wniosek prokuratora generalnego. Na razie ma wakacyjna przerwę w orzekaniu.
Poprzedni wyrok w sprawie odszkodowań za bobry zapadł na wniosek Sądu Rejonowego w Pile, który musiał rozstrzygnąć spór właściciela działki rekreacyjnej ze Skarbem Państwa. Bobry zniszczyły drzewa owocowe i krzewy ozdobne, a ponadto uszkodziły wały, przez co właściciel działki stracił część ryb z własnego stawu. Trybunał orzekł wówczas, że wszyscy właściciele nieruchomości powinni być traktowani tak samo i nie ma podstawy do rozróżniania sytuacji właścicieli gospodarstw rolnych, leśnych i rybackich, nawet jeżeli w nich najczęściej bobry wyrządzają szkody.
Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody z 2004 r. zarówno bobry, jak i żubry, wilki, rysie i niedźwiedzie podlegają ochronie i dlatego Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność za wyrządzone przez nie szkody.




POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę