Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Pan Karp w Ambasadzie Francji

21 kwietnia 2008
W dniu 15 kwietnia br. na terenie Ambasady Francji w Warszawie odbyło się spotkanie pomiędzy członkami Towarzystwa Promocji Rybactwa i Produktów Rybnych - Anną Pyć (reprezentowała też zarząd nowej organizacji - Stowarzyszenia Hodowców Ryb Łososiowatych) i Zbigniewem Szczepańskim, a przedstawicielami Misji Ekonomicznej przy Ambasadzie Francji. Stronę francuską reprezentowali: Raymond Diener - Szef Sektora Rolno Spożywczego, Xavier Pacholek - Attache Regionalny ds. Weterynaryjnych (Polska i kraje bałtyckie) i Pani Anna Krajewska - Asystentka Działu Rolnego.

Tematem spotkania było przedstawienie charakterystyki i specyfiki polskiego rybactwa w kontekście przygotowań Francji do objęcia Prezydencji w Unii Europejskiej w II półroczu 2008 r. Francja postawiła sobie za cel kontynuowanie realizacji priorytetów UE realizowanych obecnie przez Słowenię m.in. w zakresie energii, klimatu i bezpieczeństwa, w tym również bezpieczeństwa żywności. Przygotowywane dla UE memorandum w sprawie żywności powstaje w oparciu o charakterystykę i zebranie bieżących informacji o problemach poszczególnych krajów UE w tym zakresie. Nasze spotkanie w Ambasadzie Francji wpisywało się w ten proces. Anna Pyć zaprezentowała najważniejsze aspekty polskiej akwakultury, charakterystyczne jej cechy oraz specyfikę poszczególnych rodzajów gospodarki rybackiej. Przedstawiono też problem pangi na rynku polskim. Zbigniew Szczepański przedstawił cele i zamierzenia TPRiPR - promocję w Polsce i na arenie UE naszego narodowego tradycyjnego produktu - karpia. Przekazano gadżety promocyjne, wydawnictwa z adresami gospodarstw rybackich, pokazano film "Skąd się biorą karpie", a co najważniejsze przeprowadzono degustację karpia (przygotowanego przez GRyb Psary z ciętego fileta). Przedstawiciele służb rolniczych przy Ambasadzie Francuskiej nie ukrywali , że podany karp jest doskonały i w niczym nie przypomina ryby, o której dość powszechnie we Francji mówi się, że jest oścista i niezbyt elegancko pachnie błotem.
Na zakończenie spotkania strona polska została poinformowana o przygotowywanym obecnie przez Francję dla Komisji Europejskiej projekcie memorandum w sprawie warunków bezpieczeństwa importu żywności na teren UE, w tym również ryb, z uwzględnieniem azjatyckiej pangi.
Obie strony spotkania wyraziły nadzieję na dalsze kontakty pod auspicjami Ambasady Francuskiej, w tym również pomiędzy przedstawicielami branży rybnej Polski i Francji.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę