Ptak_Waw_CTR_2024

Pan Karp w Ambasadzie Francji

21 kwietnia 2008
W dniu 15 kwietnia br. na terenie Ambasady Francji w Warszawie odbyło się spotkanie pomiędzy członkami Towarzystwa Promocji Rybactwa i Produktów Rybnych - Anną Pyć (reprezentowała też zarząd nowej organizacji - Stowarzyszenia Hodowców Ryb Łososiowatych) i Zbigniewem Szczepańskim, a przedstawicielami Misji Ekonomicznej przy Ambasadzie Francji. Stronę francuską reprezentowali: Raymond Diener - Szef Sektora Rolno Spożywczego, Xavier Pacholek - Attache Regionalny ds. Weterynaryjnych (Polska i kraje bałtyckie) i Pani Anna Krajewska - Asystentka Działu Rolnego.

Tematem spotkania było przedstawienie charakterystyki i specyfiki polskiego rybactwa w kontekście przygotowań Francji do objęcia Prezydencji w Unii Europejskiej w II półroczu 2008 r. Francja postawiła sobie za cel kontynuowanie realizacji priorytetów UE realizowanych obecnie przez Słowenię m.in. w zakresie energii, klimatu i bezpieczeństwa, w tym również bezpieczeństwa żywności. Przygotowywane dla UE memorandum w sprawie żywności powstaje w oparciu o charakterystykę i zebranie bieżących informacji o problemach poszczególnych krajów UE w tym zakresie. Nasze spotkanie w Ambasadzie Francji wpisywało się w ten proces. Anna Pyć zaprezentowała najważniejsze aspekty polskiej akwakultury, charakterystyczne jej cechy oraz specyfikę poszczególnych rodzajów gospodarki rybackiej. Przedstawiono też problem pangi na rynku polskim. Zbigniew Szczepański przedstawił cele i zamierzenia TPRiPR - promocję w Polsce i na arenie UE naszego narodowego tradycyjnego produktu - karpia. Przekazano gadżety promocyjne, wydawnictwa z adresami gospodarstw rybackich, pokazano film "Skąd się biorą karpie", a co najważniejsze przeprowadzono degustację karpia (przygotowanego przez GRyb Psary z ciętego fileta). Przedstawiciele służb rolniczych przy Ambasadzie Francuskiej nie ukrywali , że podany karp jest doskonały i w niczym nie przypomina ryby, o której dość powszechnie we Francji mówi się, że jest oścista i niezbyt elegancko pachnie błotem.
Na zakończenie spotkania strona polska została poinformowana o przygotowywanym obecnie przez Francję dla Komisji Europejskiej projekcie memorandum w sprawie warunków bezpieczeństwa importu żywności na teren UE, w tym również ryb, z uwzględnieniem azjatyckiej pangi.
Obie strony spotkania wyraziły nadzieję na dalsze kontakty pod auspicjami Ambasady Francuskiej, w tym również pomiędzy przedstawicielami branży rybnej Polski i Francji.


POWIĄZANE

Decyzja o zainstalowaniu kotła na ekogroszek może znacząco wpłynąć na komfort i ...

W minionym roku na polskich drogach w czasie Wszystkich Świętych doszło do 118 w...

Przechowywanie warzyw w odpowiednich warunkach to klucz do zachowania ich świeżo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę