,,Ogrody – przestrzeń nieskażona’’ to tytuł konferencji jaka 21 marca w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie organizuje Stowarzyszenie EkosystEM- Dziedzictwo Natury oraz Mazowieckie Regionalne Centrum Mikroorganizmów.
Konferencja zgromadzi miłośników przyrody, działkowców, ogrodników, wszystkich zainteresowanych przywróceniem ładu biologicznego w otaczających nas ekosystemach. Chcemy mówić jednym głosem i donośnie o biologizacji środowiska, o wykorzystaniu naturalnych technologii w pielęgnacji ogrodów i zielonych przestrzeni wokół nas.
- Naszym celem jest upowszechnianie naturalnych technologii w biologizacji, jako innowacyjnej metody uprawy i hodowli, wytwarzania i przetwarzania, ochrony i poprawy kondycji środowiska: ogrodu, działki, parku, domu – naszego najbliższego otoczenia. Biologizacja niesie pomoc właścicielom i zarządzającym ogrodami, zielenią miejską, w tym pomnikami przyrody i ogródkami działkowymi, ale też miłośnikom kwiatów domowych. Jest trudną do przecenienia szansą na korzystanie z wysokiej jakości zdrowej żywności, ochrony gleby, wody i powietrza, a przede wszystkim na przywrócenie bioróżnorodności. Ogródki działkowe i przydomowe, parki miejskie oraz place zabaw to szczególne miejsca wytchnienia i wypoczynku. Naturalne technologie, alternatywne dla biobójczej chemii, strzegą bioróżnorodności tych miejsc, ale też jakości i walorów zdrowotnych ogrodowych płodów – informuje Stanisław Kolbusz, prezes zarządu Stowarzyszenia EkosystEM – Dziedzictwo Natury.
Ponadto jak podkreślają organizatorzy konferencja ta może stać się przyczynkiem do szerszej dyskusji na temat architektury krajobrazu naszego Mazowieckiego województwa i ochrony jego naturalnego dziedzictwa.