Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Pakiet mleczny już w całości

22 października 2012
FAMMU/FAPA podała, że od dnia 3 października 2012 roku w pełni stosowane jest rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 261/2012 z dnia 14 marca 2012 r. w sprawie zmiany rozporządzenia (WE) nr 1234/2007 w odniesieniu do stosunków umownych w sektorze mleka i przetworów mlecznych.
Niektóre jego elementy weszły w życie już z dniem 2 kwietnia 2012 r. Jednakże artykuły dotyczące negocjacji umownych w sektorze mleka i przetworów mlecznych, regulacji podaży sera o chronionej nazwie pochodzenia lub chronionym oznaczeniu geograficznym, obowiązkowych deklaracji w sektorze mleka i przetworów mlecznych oraz stosunków umownych w sektorze mleka i przetworów mlecznych weszły w życie z dniem 3 października 2012 r.
Rozporządzenie zostało wprowadzone w związku z planowanym zniesieniem systemu kwot mlecznych oraz ze sprawozdaniem opublikowanym w czerwcu 2010 roku przez Grupę Ekspertów Wysokiego Szczebla ds. Mleka (GEWSM), w którym zwrócono uwagę m.in. na brak równowagi w łańcuchu dostaw, coraz bardziej skoncentrowaną branżę współpracującą z wieloma rozproszonymi producentami mleka, a także brak przejrzystości, ograniczenia oraz problemy związane z przekazywaniem cen w łańcuchu dostaw.
Zmiany mają zapewnić lepsze ceny dla producentów, wzmocnić ich siłę przetargową w relacjach z przetwórcami oraz przygotować rolników do zniesienia mechanizmu kwotowania produkcji w 2015 roku. Nowe regulacje pozwalają na tworzenie organizacji producenckich, które będą mogły negocjować ceny w imieniu rolników, których reprezentują. Ponadto w celu poprawy funkcjonowania rynku serów z unijnych rejestrów ChNP i ChOG, wprowadzono również przepisy dot. systemów zarządzania podażą dla niektórych chronionych geograficznie produktów z tej kategorii. Reforma zakłada także, że w gestii państw członkowskich pozostaje decyzja o tym, czy i na jaki okres (min. 6 miesięcy) wprowadzić obowiązkowe pisemne umowy dotyczące dostaw surowego mleka od producenta do przetwórni.
Pakiet umożliwia krajom członkowskim na stosowanie dobrowolnych, dodatkowy



POWIĄZANE

Tomasz Ognisty nie ustaje w walce o ziemię dla rolników. V-ce przewodniczący rol...

Współczesne rolnictwo, podobnie jak wiele innych gałęzi gospodarki, musi sprosta...

Świat kasyn internetowych jest niezmiernie ciekawy dla graczy głównie z uwagi na...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę