Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ożywienie w gospodarce trwa

3 grudnia 2015
Ożywienie w gospodarce nie jest przejściowe, rośnie produkcja sprzedana przemysłu oraz sprzedaż detaliczna - ocenia Konfederacja Lewiatan.
Obliczany przez nią roczny Indeks Biznesu nie zmienił się w listopadzie wobec październikowego odczytu i wyniósł 33 pkt.
W ujęciu kwartalnym Indeks Biznesu wzrósł w listopadzie o 3 pkt i wyniósł 35 pkt.
Indeks Biznesu jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 punktów odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 proc. PKB rocznie.
"Oczekiwana w drugiej połowie bieżącego roku poprawa koniunktury właśnie nastąpiła, a ożywienie w gospodarce nie ma charakteru przejściowego, lecz nabiera cech trwałej tendencji. Dane za trzeci kwartał okazały się lepsze od oczekiwanych" - napisano w informacji Konfederacji Lewiatan.
Eksperci Konfederacji zwrócili uwagę, że po pięciu miesiącach spadku nastąpiło ożywienie popytu krajowego. Dodali, że głównym motorem wzrostu gospodarczego nie jest już tylko eksport. "Wyraźnie z dołka wychodzi spożycie, a nawet w inwestycjach przełamany został trwający od pół roku trend spadkowy. Wyniki pierwszego miesiąca czwartego kwartału również napawają optymizmem, bo wskazują na utrzymywanie się w gospodarce pozytywnych tendencji z poprzedniego kwartału" - podkreślono.
Według pracodawców, nadal rośnie produkcja sprzedana przemysłu oraz sprzedaż detaliczna. To - ich zdaniem - efekt utrzymującej się dodatniej dynamiki płac realnych przy niskiej inflacji oraz malejącego tempa spadku zatrudnienia.
Konfederacja Lewiatan wskazała, że stabilizacja stopy bezrobocia podnosi zaufanie konsumentów, a dobre wyniki finansowe przedsiębiorstw oraz rosnąca liczba zamówień pozwalają im na inwestycje.
"Niska inflacja i rosnąca nadwyżka w handlu zagranicznym wzmacniają też stabilność równowagi makroekonomicznej, tak wewnętrznej jak i zewnętrznej, a reforma OFE daje przynajmniej w krótkiej perspektywie szanse na ograniczenie przyrostu deficytu budżetowego i długu publicznego" - oceniła Konfederacja Lewiatan.
Spośród indeksów szczegółowych, o 1 pkt do 13 pkt wzrósł roczny indeks popytu globalnego, oceniający konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne; kwartalny indeks popytu globalnego wzrósł z 20 pkt do 26 pkt.
Spadły natomiast indeksy finansów, odzwierciedlające rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej. Indeks kwartalny stracił 1 pkt i wyniósł 46 pkt, a roczny spadł o 1 pkt do 44 pkt.
Z kolei indeks makroekonomiczny roczny spadł o 2 pkt do 45 pkt, a kwartalny wzrósł o 1 pkt do 46 pkt. Wskaźnik ten ocenia inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia oraz stopień konkurencyjności gospodarki.
Kwartalny indeks wpływu czynników politycznych spadł natomiast o 2 pkt do 26 pkt, a roczny spadł o 6 pkt do 24 pkt.




POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę