Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Oznaczenia geograficzne także dla produktów nierolniczych

3 grudnia 2015
Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje dotyczące zielonej księgi na temat ewentualnego objęcia ochroną oznaczeń geograficznych dla produktów nierolniczych. Jak podkreśla KE  w dzisiejszym zglobalizowanym świecie konsumenci chcieliby wiedzieć, jak rozpoznać autentyczne, oryginalne produkty. Oczekują także, że ich reklamowana jakość i szczególne cechy odpowiadają rzeczywistości.
Oznaczenie geograficzne wskazuje na pochodzenie towarów z danego kraju, regionu lub miejscowości, w której wytwarza się produkty o szczególnej jakości, reputacji lub specyficznych cechach, np. wina bordoskie, szkło z Murano lub szynka parmeńska. Produkty rolne (np. sery, wina, mięso, owoce i warzywa) o określonym pochodzeniu geograficznym i posiadające specyficzne właściwości lub wytwarzane według tradycyjnych metod mogą otrzymać oznaczenie geograficzne chronione w całej UE.  Natomiast produkty inne niż rolne (np. ceramika, marmur, sztućce, obuwie, gobeliny, instrumenty muzyczne) nie mają jednak do tej pory oznaczeń geograficznych, dzięki którym korzystałyby z jednolitej, wykraczającej poza przepisy krajowe ochrony na szczeblu UE.
– W Unii Europejskiej mamy całe bogactwo produktów nierolniczych, opartych na tradycyjnej wiedzy i wytwarzanych według tradycyjnych metod. Są one niejednokrotnie zakorzenione w kulturowym i historycznym dziedzictwie regionu pochodzenia. Takie produkty, jak czeskie kryształy, szkocki tartan, marmur z Carrary czy gobeliny z Aubusson są nie tylko częścią europejskiej skarbnicy wiedzy i umiejętności, ale także mają znaczny, jeszcze nie do końca wykorzystany potencjał gospodarczy . Objęcie takich produktów ogólnounijnym oznaczeniem geograficznym mogłoby przynieść wymierne korzyści dla małych i średnich przedsiębiorstw i dla regionów Europy. W ten sposób przyczynilibyśmy się z jednej strony do ochrony naszego wyjątkowego i różnorodnego dziedzictwa, a z drugiej strony – do powstania nowych miejsc pracy i do pobudzenia wzrostu gospodarczego w Europie. –  mówi Michel Barnier,  komisarz UE do spraw rynku wewnętrznego i usług.

 



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę