W piątek 22 sierpnia w Muzeum Rolnictwa im. K. Kluka w Ciechanowcu gościła grupa profesorów z warszawskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego z jej rektorem, prof. Tomaszem Boreckim. Odnowiono, trwającą już ponad 20 lat, umowę o współpracy między muzeum a uczelnią.
Obecny, wysoki poziom merytoryczny ciechanowieckiego muzeum, to w dużej mierze efekt zapoczątkowanej 20 lat temu współpracy z warszawską uczelnią, podkreślano podczas spotkania. Naukowcy z SGGW byli autorami scenariuszy stałych ekspozycji poszczególnych działów muzealnych, m.in. skansenu, muzeum weterynarii, działu techniki rolniczej itp. Pomagali w pozyskiwaniu eksponatów, patronowali naukowym publikacjom. Byli też współorganizatorami naukowych konferencji o zasięgu ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym. Studenci SGGW odbywali tu obozy naukowe. Współpraca ta, w myśl nowego porozumienia, podpisanego przez rektora SGGW, prof. Tomasza Boreckiego oraz dyrektora muzeum, Dorotę Łapiak, będzie kontynuowana i rozszerzana.
Prof. Tomasz Borecki stwierdził m.in., że opieka naukowa nad muzeum była prekursorskim działaniem SGGW. Procentuje ono obecnie, w dobie integracji europejskiej. Uczelnia dąży bowiem do tego, by jej absolwenci byli nie tylko nowocześnie wykształceni, ale także posiadali wiedzę o przeszłości, znali tradycję. Zapowiedział, że do programu studiów na wszystkich kierunkach włączone zostanie poznawanie tradycji w ciechanowieckiej placówce. Otwarty też ma zostać nowy kierunek - muzelanictwo rolnicze, gdzie kształcenie oparte będzie m.in. na zbiorach tego muzeum.
Ciechanowiec to miejsce, w którym powinniśmy czerpać dumę z naszej przeszłości- stwierdził rektor. Obecny na spotkaniu wicemarszałek woj. podlaskiego, Jan Syczewski, pogratulował dyrekcji muzeum i władzom uczelni wyników dotychczasowej współpracy, której efektem jest ponadregionalna renoma muzeum w Ciechanowcu. Zapowiedział, że zarząd województwa przekaże muzeum kwotę 140 tys. zł na renowację stawu, znajdującego się na terenie muzealnym.