OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Owce pomorskie

22 lipca 2005
Pomagają zachować cenne pod względem ekologicznym tereny zalewowe, mogą służyć jako "kosiarki" w miejscach niedostępnych dla ciężkiego sprzętu np. na wałach przeciwpowodziowych, mogą też zadbać o wydmy. A przy tym są niewymagające i sympatyczne. Mowa o zagrożonych wyginięciem owcach pomorskich. Szczecińska Akademia Rolnicza rozpoczęła starania o odbudowę tego gatunku.

Owce pomorskie są wyjątkowo odporne na trudne warunki atmosferyczne i ubogą paszę. Równie dobrze czują się na terenach suchych, jak i na bagnach. Przed wojną były bardzo popularne na Pomorzu. Dziś zostały ich niecałe dwa tysiące - i to tylko w Niemczech. Stąd pomysł naukowców z Akademii Rolniczej w Szczecinie na odbudowanie rasy. Rok temu przywieźli z Meklemburgii 36 sztuk owiec pomorskich. Już wiadomo, że się zaaklimatyzowały i rozmnożyły.

Maria Janas z Czarnocina od 5 lat prowadzi gospodarstwo ekologiczne, w którym bydło hoduje się w sposób nie wymagający ingerencji człowieka. Dlatego właśnie jej powierzono eksperymentalną hodowlę owiec pomorskich. Na razie trudno bowiem liczyć na prowadzenie hodowli przez indywidualnych rolników. Materiał hodowlany sprowadzany jest po 300-350 euro za tryka, po 120-200, nawet 250 euro za maciorki. Zdaniem naukowców w owce pomorskie warto zainwestować. Zwłaszcza, że od niedawna hodowlę ginących gatunków wspiera finansowo Bruksela.


POWIĄZANE

Stowarzyszenie "Otwarte Klatki" to organizacja która od lat uderza w polskiego r...

Zdrowie roślin jest podstawą życia i bezpieczeństwa żywnościowego, a zatem stano...

Według systemu informacyjnego FGIS "Argus-Fito" od początku 2025 roku od 7 maja ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę