Ptak_Waw_CTR_2024

Otwarcie w światowym handlu rolnym

17 grudnia 2002

Komisja Europejska chce przejąć inicjatywę w toczących się od zeszłorocznej konferencji w Doha rokowaniach na temat liberalizacji handlu międzynarodowego w Światowej Organizacji Handlu (WTO). Dlatego wezwała w poniedziałek do znacznie szerszego otwarcia w światowym handlu produktami rolnymi, ograniczenia dotacji eksportowych i do nowych koncesji wobec krajów rozwijających się.

Wspólnota jest największym światowym importerem produktów rolnych – 60 mld euro w 2001 roku, w tym 38 mld z krajów rozwijających się. Przewodzi też grupie odbiorców  artykułów rolno-spożywczych, eksportowanych przez grupę najuboższych krajów świata. Swoje propozycje Wspólnota kieruje do najlepiej rozwiniętych krajów świata, przede wszystkim do Stanów Zjednoczonych i do tzw. Grupy z Cairns, zrzeszającej takich wielkich producentów rolnych, jak Australia, Kanada, czy Argentyna.

Komisja apeluje do krajów najbogatszych o otwarcie się na produkty rolne z najuboższych krajów świata, obniżenie do zera cła na co najmniej połowę importu żywności z pozostałych krajów rozwijających się i stworzenie mechanizmu gwarantującego bezpieczeństwo żywnościowe tzw. Trzeciego Świata. 

Podstawę propozycji Komisji stanowi redukcja ceł, dotacji eksportowych, wewnętrznych subsydiów dla rolnictwa (kolejno o: 36%,  45% i 55%). 

Unia nawołuje, żeby od dbałości przez eksporterów o środowisko naturalne, rozwój obszarów wiejskich, standardy sanitarne i weterynaryjne oraz o dobrostan zwierząt w większym stopniu zależały koncesje w handlu rolnym. 

Wszystkie kraje rozwinięte muszą zrobić taki ruch. Unia jest gotowa wykonać swoją część zadania. Kraje rozwijające się nie potrzebują retoryki, lecz prawdziwych korzyści. Przyniesie to również korzyści naszym rolnikom, którzy uzyskają lepszy dostęp do rynków światowych – zachwalał propozycje komisarz ds. rolnictwa Franz Fischler.

Unia pragnie zaangażować w swe działania przyszłe państwa członkowskie, w tym Polskę. Oczekuje poparcia dla swojej propozycji z ich strony. Już w tej chwili UE  Jej import w tej dziedzinie sięgnął Już teraz jest też największym odbiorcą 

Nawołując do ogólnej redukcji dotacji eksportowych o 45 proc., Komisja wyraziła w imieniu Unii gotowość do całkowitego zniesienia tego rodzaju subsydiów w eksporcie pszenicy, nasion oleistych, oliwy z oliwek i tytoniu do krajów rozwijających się.


POWIĄZANE

Prezydencka para żegnała się z rolnikami podczas ostatnich, 10-tych już Dożynek ...

15 września 2024 roku, tuż przed uroczystą mszą z okazji Dożynek Prezydenckich, ...

STANOWISKO ORGANIZAJI ROLNICZYCH STANOWIĄCYCH POLSKĄ DELEGACJĘ W COPA-COGECA W S...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę