Otwarcie granicy ukraińskiej dla polskiego mięsa cieszy, ale...
5 stycznia 2016
Bank Gospodarki Żywnościowej przypominał, że w ubiegłym tygodniu Ministerstwo Polityki Rolnej i Gospodarki Żywnościowej Ukrainy poinformowało o znacznym złagodzeniu zakazu importu wieprzowiny pochodzącej z Polski. Zgodnie z informacją strony ukraińskiej umożliwiono przywóz na terytorium Ukrainy świń oraz surowców i produktów pochodzących z nich z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z wyjątkiem województwa podlaskiego.
Zakaz importu z Polski żywych świń oraz wieprzowiny wprowadziła 17 lutego br. Państwowa Służba Weterynaryjna i Fitosanitarna Ukrainy w związku z wykryciem w Polsce wirusa afrykańskiego pomoru świń u dwóch dzików. Pojawienie się wirusa ASF na terenie Polski i Litwy w lutym br. i związane z tym wprowadzenie embarga spowodowało, że eksport nieprzetworzonego mięsa wieprzowego z Polski do Ukrainy w I kw. 2014 r. był niższy o 86 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.
- Zniesienie zakazu importu wieprzowiny z większej części terytorium Polski będzie miało wpływ na sytuację producentów i przetwórców mięsa w Polsce, nie tylko w kontekście możliwości dywersyfikacji eksportu, ale również stanowi pozytywny przekaz marketingowy, co może pomóc w negocjacjach z innymi krajami, które wprowadziły embargo, np. krajami azjatyckimi - oceniają analitycy Banku BGŻ.
Analizując możliwość szybkiego powrotu polskiego mięsa na rynek ukraiński należy brać uwagę, że kilkumiesięczne embargo, spośród największych unijnych eksporterów wieprzowiny, dotyczyło jedynie Polski. Pozostałe kraje mogły kontynuować eksport mięsa wieprzowego na ten rynek. W efekcie polskie przedsiębiorstwa, planujące eksport na rynek ukraiński, muszą liczyć się z konkurencją z podmiotami z innych państw UE, które cały czas były aktywne gospodarczo na rynku.
W 2013 r. wg wstępnych informacji MRiRW polski eksport wieprzowiny wyniósł ponad 438 tys. t, z czego 4,5% trafiło na rynek ukraiński.