Nasi przodkowie jadali pieczywo wyłącznie z pełnego przemiału. W prymitywnych młynach sprzed wieków nie było nawet możliwości uzyskania białej mąki. Produkt ten, a w ślad za nim pieczywo i wypieki cukiernicze, pojawiły się na rynkach wraz z rozwojem techniki i nowych technologii przemiału ziarna.
Zachwycaliśmy się i osiągnięciami, i białym chlebem, i ciastkami do czasu, kiedy okazało się, że produkty cywilizacji nie sprzyjają zdrowiu. Zaczęto badać produkty odpadowe pozostałe z przemiału zboża i okazało się, że cenne pod względem odżywczym 50 proc. pozostałości z przemiału mąki ląduje w świńskich korytach. Otręby pszenne np. zawierają rozpuszczalny błonnik roślinny, witaminy A i E, fosfor, wapń, potas i magnez.
Odebrano świniom część otrąb pszennych i owsianych. Po spreparowaniu zajęły miejsce na sklepowych półkach. Jako dodatek do jogurtów, zup, sosów, soków, służą za lekarstwo. Wspomagają procesy trawienne, zapobiegają powstawaniu wrzodów, zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego i piersi, służą jako wypełniacz, zapobiegając otyłości. Otręby owsiane - bogate źródło witamin z grupy B - wpływają na obniżenie cholesterolu we krwi, zapobiegają chorobom serca i miażdżycy, otyłości i cukrzycy. Zmniejszają skłonność do zaparć, a także obniżają głód nikotynowy.
Nowością na rynku zdrowej żywności są otręby pszenne i owsiane z firmy Kupiec.