Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Oszuści sprzedają śliwowicę robioną z podpałki do grilla

20 sierpnia 2012
Zakopiańska policja apeluje do turystów, by nie kupowali śliwowicy od przygodnych handlarzy na Krupówkach. W butelkach opisanych jako oryginalna "łącka śliwowica" znajduje się trucizna.
- To nie są żarty, w ubiegłym roku jedna osoba po wypiciu tego trunku zmarła - ostrzega rzecznik zakopiańskiej policji Kazimierz Pietruch. Dodaje, że jednym ze składników podrabianego alkoholu jest podpałka do grilla.

Handlarze podrobionej "śliwowicy" rozpanoszyli się na całych Krupówkach; można ich spotkać także na Gubałówce i pod Wielką Krokwią. Flaszkę tego, co nazywają śliwowicą, oferują zazwyczaj za 35 złotych. Po krótkim targowaniu się można ją kupić nawet za 25 złotych.

Za kuszącą, atrakcyjną cenę dostajemy jednak skażoną ciecz, której wyprodukowanie kosztuje najwyżej trzy złote.

Podpałka do grilla zamiast alkoholu

- Zakopiańscy policjanci oddali kiedyś butelkę podejrzanego alkoholu do analizy. Okazało się, że była w nim niemal cała tablica Mendelejewa, a nasz laborant stwierdził, że to najprawdopodobniej podpałka do grilla - podkreśla Pietruch.

Zdaniem jednego z wytwórców prawdziwej śliwowicy coś, co kosztuje 25 czy 30 złotych nie może być oryginalnym trunkiem. - Żeby uzyskać pięć litrów destylatu, potrzeba stu kilogramów śliwek, a do tego technologia, leżakowanie, beczki, transport. Butelka prawdziwej śliwowicy musi kosztować dwa razy więcej - akcentuje.


Omijaj handlarzy szerokim łukiem

Handel podrobioną śliwowicą stał się już mafijnym procederem. Są producenci, hurtownicy, dystrybutorzy i sprzedawcy detaliczni. Wpadają najczęściej ci ostatni. Tylko w piątek zakopiańska policja ujęła dwóch z nich. Funkcjonariusze zabezpieczyli przy oszustach siedem butelek trucizny z etykietą śliwowicy. Na razie nie wiadomo, gdzie jest reszta śmiercionośnego trunku, bo magazyny są dobrze zakamuflowane.

Twarze i nazwiska handlarzy powtarzają się. Oszuści dobrowolnie poddają się karze, dostają wyroki w zawieszeniu i natychmiast wracają na ulicę, by znów sprzedawać butelki zatrutego alkoholu.

Policja próbuje z tym walczyć, ale najlepszym sposobem na pokonanie oszustów jest omijanie handlarzy trucizną szerokim łukiem.



POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę