Utrzymująca się w ostatnim czasie fala upałów doprowadziła do zagrożenia w postaci przeciążenia systemów chłodzących w elektrowniach.
Upał daje się we znaki
Awaria bloku bełchatowskiej elektrowni, niski poziom wód, problemy z chłodzeniem generatorów w większości elektrowni i ostatnia awaria elektrowni atomowej w czeskim Temelinie – przyczyną wszystkich tych utrudnień są upały oraz susza.
– Część krajowych elektrowni zmuszona została do ograniczenia zdolności wytwórczych z uwagi na utrzymujące się, ekstremalne trudności w chłodzeniu w przypadku elektrowni z otwartym obiegiem chłodzenia, ubytki na pracujących blokach, awaryjne odstawienia i przekwalifikowania na postoje awaryjne – informuje Beata Jarosz, rzecznik Polskich Sieci Elektroenergetycznych.
Decyzja o redukcji stopnia zasilania wynika z potrzeby odciążenia sieci energetycznej, co ma uchronić odbiorców od black-outów, czyli okresów tymczasowego odłączenia energii.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne informują dwa razy dziennie o swoich decyzjach dotyczących ograniczeń w dostawach prądu. W oficjalnym wystąpieniu premier Ewa Kopacz zapewniła, że kluczowym instytucjom nie grożą przerwy w dostawie energii. Rząd apeluje jednak o rozsądne korzystanie z urządzeń o wysokim poborze prądu.
Problemy ma przemysł, problemy może mieć Kowalski
Ograniczenia w dostawie oraz poborze prądu na terenie całego kraju mogły dotyczyć około 7 tys. przedsiębiorstw w tym w hut i dużych zakładów przemysłowych. Na skutek ostatnich wymogów wprowadzonych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, Ikea postanowiła zamknąć 10 sierpnia swój sklep w Katowicach, a w pozostałych wprowadzić znaczne ograniczenia związane z użyciem klimatyzacji, oświetlenia, a także działalnością swoich punktów gastronomicznych.
Z problemami podczas robienia zakupów możemy spotkać się również w stołecznych oraz wrocławskich galeriach handlowych. Warszawskie Złote Tarasy wyłączyły ruchome schody, ograniczyły użycie oświetlenia oraz wind serwisowych.
Sposoby na energię bez prądu
Na razie ograniczenia w dostawie prądu dotyczą tylko hut i dużych zakładów produkcyjnych, jednak parę dni temu rząd nawoływał do ograniczenia zużycia energii w gospodarstwach domowych. Korzystanie z energii słonecznej, której obecnie nie brakuje, może być właśnie sposobem na redukcję zużycia prądu.
- Przyjazne środowisku awaryjne lampy akumulatorowe składające się z diod LED, amorficznych cienkowarstwowych paneli PV oraz wbudowanych akumulatorów mogą zapewnić źródło światła oraz energii elektrycznej nawet w najbardziej niespodziewanych sytuacjach awaryjnych. Wystarczy odpowiednio wcześniej pomyśleć o zostawieniu lampy w dobrze nasłonecznionym miejscu – radzi Agnieszka Medoń z GP Batteries, firmy produkującej baterie, akumulatory oraz urządzenia elektroniczne i solarne. - Dobrym rozwiązaniem są również PowerBanki służące do ładowania smartfonów czy tabletów, które umożliwiają wydłużenie czasu pracy ich akumulatorów. – bez problemu zmieści się w damskiej torebce, plecaku bądź w schowku auta – dodaje przedstawicielka GP Batteries.
W poniedziałek 10 sierpnia obowiązywał 20. stopień zasilania oznaczający minimalną możliwość pobierania mocy dla dużych odbiorców energii. W tym momencie na terenie całego kraju obowiązuje ogłoszony przez PSE 11. stopień zasilania, który oznacza, że odbiorca może pobierać maksymalnie tylko tyle prądu, ile obejmuje umowa z dostawcą.
6153811
1