W minionym tygodniu pszenica i kukurydza nadal drożały w kontraktach terminowych na paryskiej giełdzie MATIF. Zwyżki cen pszenicy mogą być związane z bardzo niskim poziomem zapasów pszenicy konsumpcyjnej na rynku światowym - informuje FAMMU/FAPA. Pszenica w najbliższym kontrakcie - majowym - podrożała do ok. 250 EUR/tonę.
W dalszym ciągu drożała kukurydza na amerykańskich giełdach. Notowania kukurydzy w kontrakcie majowym na giełdzie w Chicago w ostatni czwartek osiągnęły poziom najwyższy w historii tego kontraktu - 302,15 USD/tonę.
-Główną przyczyną były oczekiwania znacznego obniżenia prognoz poziomu zapasów kukurydzy w USA w stosunku do marcowego raportu USDA. Według niektórych niezależnych firm analitycznych, mogą one wynieść niewiele ponad 14 mln ton (wobec 17 mln ton w marcowym raporcie Amerykańskiego Departamentu Rolnego) - informuje FAMMU/FAPA.
Autorzy raportu oceniają, że tak niski poziom zapasów to rezultat ogromnego popytu na ten surowiec głównie ze strony przemysłu biopaliwowego. Wzmożone zapotrzebowanie na bioetanol stymulowane jest z kolei wysokimi cenami ropy. Oficjalne prognozy USDA ukażą się w ten piątek.
Bieżący tydzień przyniósł także umocnienie się notowań pszenicy w kontraktach terminowych na chicagowskiej giełdzie. Notowania tego gatunku w kontrakcie majowym wzrosły w ostatni czwartek do 186,2 USD/tonę.
- Zwyżki te mogą być powiązane częściowo z wysokimi cenami kukurydzy oraz być także częściowo wynikiem wyjątkowo niskiego poziomu zapasów pszenicy konsumpcyjnej ocenia FAMMU/FAPA.