Zabytki, pomniki przyrody są częścią naszego życia, ponieważ przypominają nam skąd pochodzimy. Tylko, czy my pamiętamy o nich?Przez ostatnie pół roku w Lubinie się działo. Wszędzie wokół nas odbywały się remonty dróg. Jednym to się podobało, bo w końcu Lubin musi się rozwijać, a innym to utrudniało życie.
Kierowcy, którzy jeżdżą „na pamięć” przeżywali szok, kiedy wjeżdżając w drogę, która przez wiele lat była jednokierunkowa, nagle zauważali, że z na przeciwka jedzie samochód, a jego kierowca wymachuje groźnie palcem. Korki można było porównać do tych z wielkich miast. Autobusy miejskie zmieniały swoją dotychczasową trasówkę. Niestety, czasami musi być gorzej, aby później mogło być lepiej.
Nasze władze postarały się o to, aby w przyszłości jeździło nam się lepiej. Powstało rondo na ulicy Kolejowej, tuż przy zabytkowym dworcu kolejowym. Budowana jest zachodnia obwodnica Lubina, która odciąży miasto z nadmiernego ruchu tranzytowego. Wymienione zostały sieci kanalizacyjne. Wzdłuż dróg posadzone zostały nowe drzewka. I wiele, wiele innych inwestycji…
Drogi będą wyremontowane, ludzie zadowoleni, a władze Lubina będą mogły dodać przy najbliższych wyborach w swoich ulotkach wyborczych kolejny sukces, jakim są wyremontowane drogi. Ale jakim kosztem?
Koło Tesco znajduje się Park Wrocławski, a w nim w południowo-zachodniej części wraz z 16 innymi pomnikami rośnie majestatycznie i dumnie Buk Zwyczajny- Fagus sylvatica. Obwód jego pnia wynosi bagatela 200 cm. Oprócz niego znajdziemy również inne okazy przyrody, takie jak: np. Klon zwyczajny- łac. Acer platanoides- o ciekawie wygiętym pniu, Topola czarna – łac. Populus nigra, Robinia akacjowa – łac. Robinia pseudoacacia, Modrzew europejski –łac. Larix decidua, Jarząb szwedzki – łac. Sorbus intermedia, Brzoza brodawkowata – łac. Betula pendula oraz liczne gatunki krzewów ozdobnych, jak Berberysy – łac. Berberis, Tawuły – łac. Spirea, Rokitniki – łac. Hippophae, Irgi – łac. Cotoneaster, Róże –łac. Rosa. W Parku Wrocławskim, w jego zachodniej części, przy skrzyżowaniu ul. Paderewskiego i Wrocławskiej, gdzie obecnie jest przebudowa skrzyżowania znajduje się również Platan klonolistny – łac. Platanus X hispanica. Jego majestat można dostrzec przejeżdżając ulicą, nie wysiadając z auta.
I tutaj wychodzi na jaw cały problem. Remontując całą ulicę Odrodzenia wszystkie drzewa zostały osłonięte przed uszkodzeniem przez ciężki sprzęt.
Dlaczego nie zrobiono tego z Pomnikiem Przyrody? Platan klonolistny, który jest oznaczony zieloną tabliczką i nawet dziecko w wieku szkolnym wie, że o takie drzewa trzeba wyjątkowo dbać.
W Lubinie będą piękne drogi, ale jakim kosztem? Kosztem tego co nieodnawialne i wyjątkowe. Pomniki Przyrody są zabytkami, w związku z tym podlegają Lidze Ochrony Przyrody - ustawa z 16.04.2004 roku DzU nr 92, poz. 880 ze zm. - artykuł ten mówi o zakazie niszczenia, uszkadzania lub przekształcania obiektu. Trzeba o nie walczyć i dbać, aby cieszyły nasze oczy! Niewiele zostało już w mieście takich wyjątkowych drzew. Władze Miasta mają obowiązek zabezpieczyć każde drzewo, a w szczególności jeśli to jest Pomnik Przyrody!
9080534
1