Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Oskubali Kraków

28 sierpnia 2006

Kilkadziesiąt plakatów z hasłem "Oskubali Kraków !!! Rząd zabiera Małopolsce 300 mln euro" pojawiło się na ulicach Krakowa. W ten sposób obywatelska inicjatywa protestuje przeciwko przyjęciu przez rząd krzywdzącego Małopolskę algorytmu podziału unijnych środków na lata 2007-2013.

"To klasyczna akcja obywatelska. Uważamy, że trzeba protestować, gdy rządowi urzędnicy pomijają i dyskryminują nasze województwo w strategii rozwoju kraju i odbierają nam unijne środki" - powiedział PAP w piątek jeden z sygnatariuszy inicjatywy "Kraków Jutra", prezydent Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, Andrzej Zdebski.

Jak zaznaczył, przedsięwzięcie zorganizowało i opłaciło z własnych pieniędzy kilkanaście osób fizycznych z Krakowa, w tym naukowcy uniwersyteccy, przedsiębiorcy i działacze społeczni.

Przypominają oni, że przyjęty przez rząd 1 sierpnia br. algorytm podziału 16 mld euro dofinansowania z UE dla polskich regionów w latach 2007-2013 pozbawił Małopolskę około 300 mln euro co oznacza, że województwo to otrzyma najniższą kwotę w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W sumie region ten dostanie 1,147 mld euro unijnego wsparcia.

Przyjęty tzw. wariant pierwszy zakłada, że 80 proc. unijnego wsparcia przypadnie wszystkim województwom - odpowiednio do liczby ludności. Pozostałe 20 proc. kwoty otrzymają te województwa, w których poziom PKB na jednego mieszkańca jest niższy od 80 proc. średniej krajowej, a bezrobocie jest wyższe od 150 proc. średniej krajowej.

Zgodnie z tym algorytmem regiony najbardziej uprzywilejowane w podziale środków, otrzymają prawie ponad dwa razy więcej pieniędzy na mieszkańca niż regiony o najniższym poziomie wsparcia. Obok Małopolski są to m.in. województwa: łódzkie i wielkopolskie. W tej sprawie ostro protestował m.in. marszałek województwa małopolskiego, Janusz Sepioł.

Zdaniem małopolskich samorządowców o wiele bardziej sprawiedliwe były pozostałe dwa rozważane przez rząd algorytmy: tzw. metoda berlińska stosowana przez UE opierająca się na wielkości PKB na mieszkańca lub algorytm uwzględniający liczbę ludności (60 proc. wagi) oraz PKB na mieszkańca (40 proc. wagi).


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę