Usiłowanie wyłudzenia prawie 100 tys. zł dofinansowania do modernizacji dworku agroturystycznego zarzuciła krakowska prokuratura właścicielowi Emilowi S. - poinformował w czwartek PAP szef Prokuratury Rejonowej dla Krakowa Śródmieścia Piotr Kosmaty.
Zawiadomienie w tej sprawie złożyła Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), do której Emil S. zwrócił się z wnioskiem o dofinansowanie planowanej przez niego adaptacji dworku na cele agroturystyczne.
Dofinansowanie takie, w kwocie blisko 100 tys. zł, było możliwe do uzyskania w ramach programu ARiMR dotyczącego restrukturyzacji i modernizacji obszarów wiejskich.
We wniosku właściciel oświadczył, że nie ubiega się o inne środki publiczne i załączył wykaz planowanych prac. Tymczasem kontrola Agencji wykazała, że wniosek takiej samej treści złożył on ubiegając się o fundusze z unijnego programu SAPARD, a ponadto - że wszystkie prace zostały wykonane przed złożeniem wniosku.
Prokuratura przedstawiła Emilowi S. zarzut usiłowania oszustwa i tzw. oszustwa subwencyjnego, za co grozi mu do ośmiu lat więzienia.
To już kolejny przypadek usiłowania wyłudzenia pieniędzy unijnych, który bada krakowska prokuratura. W trzech przypadkach prokuratura skierowała już akty oskarżenia do sądów, prowadzi także śledztwa w trzech kolejnych.
Jak wynika z ustaleń prokuratury, wnioskodawcy - aby uzyskać dopłaty - kupowali porośnięte krzakami pola i deklarowali, że są to tereny uprawiane. Powiększano też "na papierze" stada bydła lub próbowano dokumentować zakup maszyn rolniczych, który nie miał miejsca.
Informacje o usiłowaniu wyłudzeń pieniędzy unijnych przekazują prokuraturze Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego i urzędy kontroli skarbowej.