Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Opłacanie rachunków w markecie bez ryzyka

29 października 2011
Koniec z okienkami kasowymi. Zastąpią je biura usług płatniczych, które będą musiały posiadać ubezpieczenie lub gwarancję bankową.
Do tej pory osoby opłacające rachunki w okienkach kasowych nie mogły być pewne, czy pieniądze trafią na konto adresata. A wszystko dlatego, że do dziś nie było przepisów, które pozwalałyby skutecznie nadzorować działalność pośredników w płatnościach.
Na szczęście wchodząca właśnie w życie ustawa o usługach płatniczych wprowadza wiele nowych obowiązków dla przedsiębiorców zajmujących się pośredniczeniem w przekazywaniu wpłat gotówkowych.

Dwie kategorie
Nowe przepisy wprowadzają dwie kategorie podmiotów świadczących usługi płatnicze – instytucje płatnicze i biura usług płatniczych.

Jak wyjaśnia Michał Gruca, adwokat w kancelarii Schoenherr, ta pierwsza forma jest zarezerwowana dla prowadzenia działalności niewielkiego kalibru. Będą one mogły świadczyć usługi płatnicze w ograniczonym zakresie, np. przyjmować wpłaty na rachunki, czy realizować przekazy pieniężne. I tę formę wykonywania działalności wybiorą zapewne przedsiębiorcy prowadzący dziś okienka kasowe.

Natomiast instytucje płatnicze mogą dodatkowo świadczyć takie usługi, jak wymiana walut. Aby jednak prowadzić działalność w takiej formie trzeba spełnić dużo więcej wymogów.

– Ustawa wprowadza dla tych instytucji wymóg wysokiego kapitału założycielskiego – mówi Michał Gruca.

Nadzór KNF
Zarówno biura usług płatniczych, jak i instytucje płatnicze będą kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Jednak zakres tej kontroli będzie się różnił.

– Ścisłemu, tzw. ostrożnościowemu nadzorowi, czyli bieżącej kontroli będą poddane tylko duże instytucje, w których wartość miesięcznych transakcji przekracza 500 tys. euro – wyjaśnia Marta Chmielewska-Racławska z KNF.

Tak więc tego typu nadzór nie będzie obejmował biur usług płatniczych, które dziś popularnie nazywane są okienkami bądź punktami kasowymi. Nie oznacza to jednak, że KNF nie będzie miała nad nimi kontroli.

– KNF będzie mogła wydawać biurom zalecenia i nakładać kary pieniężne w razie ich niewykonania – mówi Marta Chmielewska-Racławska.

 
Rynek usług płatniczych
Rejestr i ubezpieczenie
Co więcej, zarówno instytucje płatnicze, jak i biura płatnicze będą musiały uzyskać wpis do krajowego rejestru usług prawniczych prowadzonego przez KNF.

– Lista pośredników mających zezwolenie będzie publicznie dostępna, podobnie jak informacja o tych, którzy stracili wiarygodność i zezwolenie na prowadzenie działalności – mówi Szymon Chwaliński, prawnik z kancelarii Gide Loyrette Nouel.

To rozwiązanie zwiększy ochronę osób, które korzystają z usług takich podmiotów. Każda z nich będzie mogła za pośrednictwem strony internetowej KNF sprawdzić, czy opłaca rachunki w bezpiecznym miejscu.

Projekt nakłada także na biura płatnicze obowiązek posiadania gwarancji bankowej lub ubezpieczenia. Jak wyjaśnia Michał Gruca, zapewni to klientom wypłatę środków w razie niewykonania lub nienależytego wykonania transakcji.

Istotną zmianą jest także wprowadzenie pełnej odpowiedzialności firmy za wszystkie nieprawidłowości w realizacji transakcji. Biuro płatnicze będzie więc ponosić odpowiedzialność, jeśli środki nie dotrą do odbiorcy, za opóźnienie, potrącenie jakichkolwiek kwot z kwoty transakcji.

Firma przyjmująca polecenie przelewu będzie musiała poinformować konsumenta m.in. o wysokości pobieranych opłat, zakresie odpowiedzialności ponoszonej za wykonanie usługi i maksymalnym czasie wykonania transakcji.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę