Dzierżawy coraz droższe i coraz mniej opłacalne. Ale to nie tylko w tym problem. Agencja Nieruchomości Rolnych, która chce się teraz skupić tylko na sprzedaży gruntów coraz częściej odmawia rolnikom przedłużenia wygasających umów dzierżawy.
Wszystkiemu winne są drogie zboża. Czynsz dzierżawny oblicza się bowiem na podstawie cen pszenicy, która jak wiadomo do najtańszych ostatnio nie należy.
Tomasz Nawrocki – prezes Agencji Nieruchomości Rolnych „ 21” mamy zachowany trend wzrostowy jeżeli chodzi o czynsze dzierżawne zanotowaliśmy w drugim kwartale no dość znaczny wzrost czynszu dzierżawnego to jest o 19% w stosunku do okresu poprzedniego”.
A dzierżawcom nie pozostaje nic innego jak zacisnąć zęby i płacić.
Edward Folęga - wieś Leśniczówka „dzierżawimy ponad 600 hektarów i na pewno zapłacimy czynsz ponad dwukrotnie wyższy, ale ceny pszenicy nie uzyskamy na pewno tak wysokiej jak podaje GUS”.
Obecne wysokie ceny ziarna dzierżawcy najbardziej odczują w pierwszej połowie przyszłego roku.
Mariusz Olejnik Federację Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych „Każdy w umowie ma, że GUS podaje średnia cenę i ci pół roku płaci się czynsz dzierżawny”.
W efekcie są województwa np. mazowieckie czy podlaskie, gdzie w ogóle nie podpisuje się umów dzierżawy. I bardzo dobrze komentuje Agencja Nieruchomości Rolnych, która chce sprzedawać grunty, a nie dzierżawić. To dlatego w ostatnim czasie odrzucane są wnioski rolników w sprawie przedłużenia wygasających umów dzierżawy. Choć są wyjątki od tej zasady.
Tomasz Nawrocki – prezes Agencji Nieruchomości Rolnych „Wtedy kiedy dzierżawca bierze udział w programie rolno-środowiskowym, czy w ogóle w programach unijnych tak, aby nie blokować tutaj dostępu środków unijnych na polską wieś".
Systematycznie zmniejsza się powierzchnia gruntów będących w dzierżawie. Jeszcze w 1996 roku było to prawie trzy miliony hektarów , teraz nieco ponad milion 600 tysięcy hektarów.
9527386
1