Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Olej w baku mniej opłacalny dla rolników i przedsiębiorców

17 stycznia 2007

Na razie bez zmian pozostanie akcyza na biopaliwa dla rolników. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w ubiegłym tygodniu. Nie takiej informacji spodziewali się jednak rolnicy. Od grudnia alarmują, że ze względu na wysokość akcyzy wytwarzanie na własny użytek biopaliw będzie nieopłacalne.

Wielu z nich liczyło, że już od tego roku zaczną produkować biopaliwa na swój użytek. Zachęciła ich do tego nowa ustawa o biokomponentach i biopaliwach ciekłych (DzU z 2006 r. nr 169, poz. 1199).

Tymczasem zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z 22 grudnia 2006 r. (DzU z 2006 r. nr 243, poz.1766) rolnicy mają płacić 20 groszy akcyzy od każdego litra paliwa wyprodukowanego we własnym gospodarstwie. Z tego samego powodu mniej opłacalne staje się też dodawanie biokomponentów do paliw ciekłych.

Rolnicy, którzy już obsiali pola rzepakiem, alarmują, że w takiej sytuacji produkcja rzepaku i tłoczenie z niego oleju będzie nieopłacalne.

Ministerstwo Finansów informuje jednak, że mogło wprowadzić w rozporządzeniu tylko takie zwolnienie od akcyzy biokomponentów i biopaliw rolniczych, na jakie pozwalają przepisy Unii Europejskiej (w tym dyrektywa Rady 2003/96/WE).

Resort tłumaczy, że pozostawienie wcześniejszych rozwiązań stanowiłoby niedozwoloną pomoc publiczną i powodowałoby, że korzystający ze zwolnień w tym zakresie musieliby zwracać ulgi wraz z odsetkami.

Z nowego rozporządzenia nie są także zadowoleni przedsiębiorcy, którzy również zamierzali wytwarzać więcej biopaliw niż do tej pory.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę