Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ok. 300 rybackich jednostek uczestniczyło w proteście przeciwko zakazowi połowu dorsza

18 września 2007
Około 300 rybackich jednostek wypłynęło w poniedziałek na redy portów w Gdyni, Ustce (Pomorskie) i Kołobrzegu (Zachodniopomorskie) w proteście przeciwko wprowadzonemu przez Komisję Europejską zakazowi połowów dorsza na Bałtyku Wschodnim do końca 2007 roku. Protest trwał dwie godziny.

Związek Rybaków Polskich poinformował, że na redzie portu w Gdyni zebrało się ok. 100 jednostek, w Ustce - 130, w Kołobrzegu - 70. Według rybaków, akcja nie utrudniła pracy portów. Jedynie w Gdyni, jak poinformowano PAP w tamtejszym kapitanacie, statki miały pewne problemy z wejściem do portu od strony południowej.

Rybackie jednostki wypłynęły na redy z polskimi banderami. Na niektórych jednostkach bandery opuszczono do połowy. W Kołobrzegu protestujący na kutrach i łodziach rybacy włączali syreny.

Na lądzie rybaków wspomagały ich rodziny oraz pracownicy przetwórni ryb. W Kołobrzegu stali oni na molo z biało-czerwonymi flagami i transparentami, na których napisano "Jesteśmy z rybakami", i "Brak dorsza - brak pracy".

W Ustce na nabrzeżu portu protestowało kilkudziesięciu pracowników przetwórni ryb, sieciarni i miejscowej aukcji rybnej. W Gdyni w lądowej części protestu uczestniczyło kilkadziesiąt osób.

Rybacki protest miał wspomóc delegację polskiego Ministerstwa Gospodarki Morskiej z szefem resoru Markiem Gróbarczykiem, która w poniedziałek w Brukseli negocjowała z unijnym komisarzem ds. rybołówstwa Joe Borgiem.

Rozmowy nie doprowadziły do zniesienia zakazu, który, zdaniem strony polskiej, jest niesłuszny. Polska delegacja przekazała komisarzowi Borgowi dane świadczące o niewłaściwym szacowaniu zasobów dorsza na Bałtyku Wschodnim (na wschód od 15. południka, który przebiega przez miejscowość Trzęsacz w woj. zachodniopomorskim) i błędnym systemie raportowania ilości złowionej ryby. Jak poinformowało Ministerstwo Gospodarki Morskiej, komisarz Borg ma ustosunkować się do tych danych w przyszły poniedziałek.

Zakaz połowów dorsza na Bałtyku Wschodnim Komisja Europejska wprowadziła 9 lipca br. Zaczął on obowiązywać 16 września, po zakończeniu trzymiesięcznego okresu ochronnego na tą rybę.

Wprowadzając zakaz, KE oparła się na wynikach kontroli przeprowadzonej na początku tego roku w dwóch polskich portach i na części polskich jednostek rybackich. Z kontroli wynika, iż "połowy tego stada (Bałtyk Wschodni - PAP) przez polskie statki w 2007 r. trzykrotnie przekroczyły ilości zgłoszone przez Polskę", co oznacza całkowite wyczerpanie tegorocznego limitu, który wynosił 10,8 tys. ton.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę