19 stycznia 2014 roku weszła w życie ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych
Nowe przepisy w sposób kompleksowy regulują zakładanie, funkcjonowanie i likwidację rodzinnych ogrodów działkowych. Określają prawa i obowiązki działkowców, zasady ich zrzeszania się oraz zadania organizacji działkowców.
Nowa ustawa przewiduje m.in. możliwość tworzenia rodzinnych ogrodów działkowych również na gruntach stowarzyszeń ogrodowych. Przyznaje też działkowcom prawo do skierowania do sądu pozwu o stwierdzenie nieważności wydanego przez stowarzyszenie regulaminu lub zmian wprowadzonych do niego, jeśli są sprzeczne z ustawą.
Polski Związek Działkowców zostanie przekształcony w stowarzyszenie ogrodowe, które będzie zarządzało wszystkimi działkami, będącymi aktualnie pod jego zarządem. Działkowcy będą mieli jednak możliwość podjęcia decyzji o powołaniu odrębnego stowarzyszenia ogrodowego, które przejęłoby od PZD prowadzenie ogrodu. Zarządy ogrodów działkowych będą miały obowiązek powołania, w terminie 12 miesięcy od wejścia w życie ustawy, zebrania wszystkich działkowców, by ci zdecydowali, czy chcą pozostać w ogólnopolskim stowarzyszeniu, w jakie przekształci się Polski Związek Działkowców, czy też będą chcieli się od niego odłączyć.
Podstawą ustanowienia prawa do działki będzie umowa dzierżawy działkowej. Działkowcy będą pokrywali, jak dotychczas, koszty związane z inwestycjami i funkcjonowaniem ogrodu.
Likwidacja rodzinnych ogrodów działkowych będzie możliwa wyłącznie na cel publiczny. Zgodnie z nowymi przepisami w decyzji o wywłaszczeniu powinna być wskazana nieruchomość zamienna, określona wysokość odszkodowania oraz zakres obowiązków podmiotu likwidującego z terminem ich realizacji. W przypadku braku akceptacji wysokości odszkodowań ustawa wprowadza możliwość zwrócenia się do sądu przez podmiot likwidujący, stowarzyszenie lub działkowca.