Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ogniwa paliwowe – energia przyszłości

5 stycznia 2016
   
   
   
Wydajne, przyjazne dla środowiska, mają zastosowanie w laptopach, awaryjnych systemach zasilania, mieszkaniach czy samochodach. Ogniwa paliwowe to małe elektrownie, przetwarzające wodór i powietrze na energię elektryczną i ciepło. Widząc w nich energie przyszłości BASF Fuel Cell – nowy gracz w branży ogniw paliwowych - opracowuje i produkuje urządzenia  umożliwiające wydajne przekształcanie różnego rodzaju paliwa w energię elektryczną. BASF kontynuuje tym samym przedsięwzięcia realizowane wcześniej przez przejęte firmy Engelhard i PEMEAS.
Ogniwa paliwowe umożliwiają bardzo wydajne i bezpieczne dla środowiska przetwarzanie wodoru i powietrza na energię elektryczną i ciepło. Dlatego naukowcy uważają je za istotne w przyszłości źródło energii. Według ich estymacji światowa wartość rynku ogniw paliwowych wzrośnie z €1 miliarda w 2010 do €21,5 miliardów w 2020 r.

Swoje zastosowanie ogniwa paliwowe znajdują w zasilaniu laptopów, awaryjnych systemach energetycznych, mieszkaniach czy samochodach. Działają dzięki reakcji elektrochemicznej zachodzącej w specjalnych zestawach elektrodowomembranowych czyli w tzw. Membrane Electrode Assemblies (MEA). Wykorzystywane w nich paliwo wodorowe powstaje w wyniku reformacji gazu ziemnego, alko-
holi, bio-gazu lub innych paliw.

BASF Fuel Cell opracowuje i produkuje zarówno zestawy MEA, elektrody i warstwy gazo dyfuzyjne, elektrokatalizatory z metali szlachetnych do metanolowych ogniw paliwowych (DMFC) i wodorowych ogniw paliwowych (H2FC) jak również katalizatory do reformowania i odsiarczania paliw i konwersji gazu wodnego.

Celtec®
To jedyny dostępny na rynku wysokotemperaturowy MEA umożliwiający pracę w temperaturze od 120°C do 180°C, co pozwala na znaczne uproszczenie działania i zwiększenie wydajności. Technologia ta zdobyła już wiele nagród.

LT-MEA dla PEMFC i DMFC o niskiej temperaturze.
W linii tej znajdują się chronione prawem patentowym katalizatory, elektrody i membrany.
 
ELAT™
To linia produktów łączących warstwy dyfuzyjne gazu oraz elektrody dla nisko- i wysokotemperaturowych ogniw paliwowych PEM, jak i DMFC.

Selectra®
Linia produktów składająca się z katalizatorów do reformacji i oczyszczania gazu oraz z katalizatorów ogniw paliwowych.

W 2006 roku BASF Fuel Cell przejęło dwie spółki o uznanej pozycji na rynku ogniw paliwowych: Engelhard i PEMEAS, umacniając tym samym swoją pozycję w branży energetycznej.

Wyjaśnienie skrótów:

MEA:    Membrane Electrode Assembly - zespół membrany, katalizatorów i warstw gazodyfuzyjnych, umożliwiający reakcję elektrochemiczną, podczas której wodór i powietrze przekształcane są w energię elektryczną, ciepło i wodę.

DMFC    Direct Methanol Fuel Cells - ogniwa paliwowe zasilane bezpośrednio metanolem) wytwarzają energię elektryczną z metanolu i powietrza.

PEMFC    Polymer Electrolyte Membrane Fuel Cells - ogniwa paliwowe z membraną do wymiany protonów, przekształcające wodór i powietrze w energię elektryczną i ciepło.


BASF jest wiodącym koncernem chemicznym świata – The Chemical Company. Portfolio firmy sięga od chemikaliów i środków uszlachetniających poprzez tworzywa sztuczne i środki ochrony roślin aż po ropę naftową i gaz. BASF, jako godny zaufania partner, wspiera swych klientów w niemal wszystkich  branżach. Dostarczając wysokiej klasy produkty i inteligentne rozwiązania systemowe, BASF odgrywa znaczącą rolę w znajdowaniu odpowiedzi na globalne wyzwania, takie jak ochrona klimatu, wydajność energetyczna, wyżywienie czy mobilność. Koncern BASF zatrudnia ponad 95.000 pracowników,  a w roku 2007 osiągnął obroty w wysokości 58 mld euro. Dalsze informacje o BASF można znaleźć na stronie www.basf.com

Obecność BASF na polskim rynku sięga końca XIX wieku. W latach 50-tych XX wieku BASF był reprezentowany przez centralę Handlu Zagranicznego "Transaktor". W 1990 roku powstało pierwsze oficjalne przedstawicielstwo BASF w Polsce. W 1992 roku została powołana do życia spółka  BASF Polska Sp. z o.o. (siedziba w Warszawie) ze 100% udziałem kapitału zagranicznego, która  
prowadzi działalność handlową i produkcyjną. BASF Polska zatrudnia ok. 200 pracowników, a obroty grupy BASF w Polsce w 2007 roku wyniosły 1,72 mld PLN. Szczegóły na www.basf.pl

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę