Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Ogniwa paliwowe – energia przyszłości

5 stycznia 2016
   
   
   
Wydajne, przyjazne dla środowiska, mają zastosowanie w laptopach, awaryjnych systemach zasilania, mieszkaniach czy samochodach. Ogniwa paliwowe to małe elektrownie, przetwarzające wodór i powietrze na energię elektryczną i ciepło. Widząc w nich energie przyszłości BASF Fuel Cell – nowy gracz w branży ogniw paliwowych - opracowuje i produkuje urządzenia  umożliwiające wydajne przekształcanie różnego rodzaju paliwa w energię elektryczną. BASF kontynuuje tym samym przedsięwzięcia realizowane wcześniej przez przejęte firmy Engelhard i PEMEAS.
Ogniwa paliwowe umożliwiają bardzo wydajne i bezpieczne dla środowiska przetwarzanie wodoru i powietrza na energię elektryczną i ciepło. Dlatego naukowcy uważają je za istotne w przyszłości źródło energii. Według ich estymacji światowa wartość rynku ogniw paliwowych wzrośnie z €1 miliarda w 2010 do €21,5 miliardów w 2020 r.

Swoje zastosowanie ogniwa paliwowe znajdują w zasilaniu laptopów, awaryjnych systemach energetycznych, mieszkaniach czy samochodach. Działają dzięki reakcji elektrochemicznej zachodzącej w specjalnych zestawach elektrodowomembranowych czyli w tzw. Membrane Electrode Assemblies (MEA). Wykorzystywane w nich paliwo wodorowe powstaje w wyniku reformacji gazu ziemnego, alko-
holi, bio-gazu lub innych paliw.

BASF Fuel Cell opracowuje i produkuje zarówno zestawy MEA, elektrody i warstwy gazo dyfuzyjne, elektrokatalizatory z metali szlachetnych do metanolowych ogniw paliwowych (DMFC) i wodorowych ogniw paliwowych (H2FC) jak również katalizatory do reformowania i odsiarczania paliw i konwersji gazu wodnego.

Celtec®
To jedyny dostępny na rynku wysokotemperaturowy MEA umożliwiający pracę w temperaturze od 120°C do 180°C, co pozwala na znaczne uproszczenie działania i zwiększenie wydajności. Technologia ta zdobyła już wiele nagród.

LT-MEA dla PEMFC i DMFC o niskiej temperaturze.
W linii tej znajdują się chronione prawem patentowym katalizatory, elektrody i membrany.
 
ELAT™
To linia produktów łączących warstwy dyfuzyjne gazu oraz elektrody dla nisko- i wysokotemperaturowych ogniw paliwowych PEM, jak i DMFC.

Selectra®
Linia produktów składająca się z katalizatorów do reformacji i oczyszczania gazu oraz z katalizatorów ogniw paliwowych.

W 2006 roku BASF Fuel Cell przejęło dwie spółki o uznanej pozycji na rynku ogniw paliwowych: Engelhard i PEMEAS, umacniając tym samym swoją pozycję w branży energetycznej.

Wyjaśnienie skrótów:

MEA:    Membrane Electrode Assembly - zespół membrany, katalizatorów i warstw gazodyfuzyjnych, umożliwiający reakcję elektrochemiczną, podczas której wodór i powietrze przekształcane są w energię elektryczną, ciepło i wodę.

DMFC    Direct Methanol Fuel Cells - ogniwa paliwowe zasilane bezpośrednio metanolem) wytwarzają energię elektryczną z metanolu i powietrza.

PEMFC    Polymer Electrolyte Membrane Fuel Cells - ogniwa paliwowe z membraną do wymiany protonów, przekształcające wodór i powietrze w energię elektryczną i ciepło.


BASF jest wiodącym koncernem chemicznym świata – The Chemical Company. Portfolio firmy sięga od chemikaliów i środków uszlachetniających poprzez tworzywa sztuczne i środki ochrony roślin aż po ropę naftową i gaz. BASF, jako godny zaufania partner, wspiera swych klientów w niemal wszystkich  branżach. Dostarczając wysokiej klasy produkty i inteligentne rozwiązania systemowe, BASF odgrywa znaczącą rolę w znajdowaniu odpowiedzi na globalne wyzwania, takie jak ochrona klimatu, wydajność energetyczna, wyżywienie czy mobilność. Koncern BASF zatrudnia ponad 95.000 pracowników,  a w roku 2007 osiągnął obroty w wysokości 58 mld euro. Dalsze informacje o BASF można znaleźć na stronie www.basf.com

Obecność BASF na polskim rynku sięga końca XIX wieku. W latach 50-tych XX wieku BASF był reprezentowany przez centralę Handlu Zagranicznego "Transaktor". W 1990 roku powstało pierwsze oficjalne przedstawicielstwo BASF w Polsce. W 1992 roku została powołana do życia spółka  BASF Polska Sp. z o.o. (siedziba w Warszawie) ze 100% udziałem kapitału zagranicznego, która  
prowadzi działalność handlową i produkcyjną. BASF Polska zatrudnia ok. 200 pracowników, a obroty grupy BASF w Polsce w 2007 roku wyniosły 1,72 mld PLN. Szczegóły na www.basf.pl

POWIĄZANE

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy została laureatem prestiżowego XVII ...

W polskim prawie cywilnym brak jest definicji siły wyższej. Jednak w doktrynie i...

Jak platformy streamingowe rewolucjonizują turnieje e-sportowe? E-sport jest już...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę