Poznań, Mszczonów i Stepnica zwyciężyły w tegorocznym Rankingu Samorządów "Rzeczpospolitej" w kategoriach: miasto, gmina miejska i wiejska. Miastem najlepiej wykorzystującym środki unijne jest Włocławek, a najbardziej innowacyjnym - Katowice.
Wyniki rankingu ogłoszono w poniedziałek w Warszawie. Gościem specjalnym imprezy był szef PE Jerzy Buzek, w przeszłości członek kapituły rankingu.
"Jednym z czynników, które powodują, że można być dziś dumnym z Polski, jest wasza praca" - mówił do samorządowców szef PE. Podkreślił, że Polska jest w europejskiej czołówce, jeżeli chodzi o wykorzystanie przez samorządy środków z UE.
"Trzeba teraz największą uwagę zwracać na to, jak wydajemy i na jakie projekty te pieniądze, skoro umiemy już je wydawać w stu procentach, bo te możliwości, które mamy dzisiaj, naprawdę nie będą trwały zawsze" - mówił Buzek.
Jak zaznaczył, w projekcie unijnego budżetu na lata 2014-2020 zaproponowano wzrost środków na politykę spójności. "Jest niezwykle ważne, aby tę tendencję utrzymać, bo będą próby ograniczenia tego rodzaju wydatków" - podkreślił.
Przekonywał, że Polska musi pokazać, że "wyjście UE z kryzysu nie uda się bez odpowiednio bogatego unijnego budżetu". Jego zdaniem w tym celu potrzebny jest m.in. lobbing w Komitecie Regionów. "To jest państwa i nasza rola" - zwrócił się do samorządowców.
Wyróżnienia były przyznawane w trzech kategoriach: gminy wiejskie, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz miasta na prawach powiatu.
Spośród miast zwycięzcą rankingu został Poznań, jedno z miast gospodarzy Euro2012. Na drugim miejscu znalazł się Sopot, a na trzecim Leszno (Wielkopolskie).
"Mamy obecnie wyjątkowy okres w rozwoju Polski, także w rozwoju samorządów; to jest czas modernizacji. Cieszę się, że Poznań jest jednym z miejsc, które tej modernizacji liderują. Jest to spore osiągniecie także mieszkańców tego miasta" - powiedział prezydent Poznania Ryszard Grobelny, odbierając wyróżnienie.
Ponadto do dziesiątki najlepszych miast zaliczono kolejno: Zieloną Górę (Lubuskie), Szczecin (Zachodniopomorskie), Gdańsk (Pomorskie), Gdynię (Pomorskie) oraz położone w województwie śląskim Żory, Zabrze i Rybnik.
Wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich najlepszy okazał się Mszczonów (Mazowieckie). Tuż za nim uplasował się Dzierżoniów (Dolnośląskie) oraz na trzeciej pozycji Dobczyce (Małopolskie). Mszczonów został wyróżniony m.in. za wybudowanie jednego z pierwszych w Polsce kompleksów rekreacyjno-sportowych, który wykorzystuje wody termalne.
Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce zajęły gminy: Szczawnica (Małopolskie), Witnica (Lubuskie), Kołobrzeg (Zachodniopomorskie), Sieradz (Łódzkie), Trzebnica (Dolnośląskie), Zelów (Łódzkie) oraz Gołdap (Warmińsko-Mazurskie).
W kategorii gmin wiejskich zwycięzcą okazała się gmina Stepnica w Zachodniopomorskiem. Miejsce drugie przypadło gminie Zabierzów (Małopolskie), a trzecie gminie Świdnica (Lubuskie).
Jak informowali organizatorzy rankingu, zwycięska Stepnica postawiła m.in. na podniesienie swojej atrakcyjności turystycznej; za kwotę blisko 8 mln zł zmodernizowano plażę miejską oraz przystań jachtową na Kanale Młyńskim.
Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce zajęły gminy: Kobylnica (Pomorskie), Miedziana Górna (Świętokrzyskie), Czorsztyn (Małopolskie), Strawczyn (Świętokrzyskie), Kłodawa (Lubuskie), Nowa Słupia (Świętokrzyskie) oraz Bieliny (Świętokrzyskie).
Przyznano też wyróżnienia dla gmin najlepiej wykorzystujących środki unijne oraz gmin będących prymusami w innowacyjności.
Miastem, które najlepiej w Polsce wykorzystuje środki unijne jest Włocławek (Kujawsko-Pomorskie). Drugi pod tym względem jest Tarnobrzeg (Podkarpackie), a trzeci Sopot (Pomorskie). Wśród gmin wiejskich środki unijne najlepiej wykorzystują: Rząśnia (Łódzkie), Radwanice (Dolnośląskie) oraz Jeziorzany (Lubelskie). Spośród gmin miejskich i miejsko-wiejskich najlepszy okazał się Hel (Pomorskie), Żywiec (Śląskie) i Karpacz (Dolnośląskie).
Najbardziej innowacyjne miasto w Polsce to stolica województwa śląskiego - Katowice. Miejsce drugie w tej kategorii zajęło inne śląskie miasto Rybnik - ex aequo ze Świnoujściem (Zachodniopomorskie), a trzecie - również ex aequo - Białystok (Podlaskie) i Gdynia (Pomorskie).
Wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich wyróżniono: na miejscu pierwszym Zator (Małopolskie), na miejscu drugim Brzeg Dolny (Dolnośląskie) oraz na miejscu trzecim ex aequo Kożuchów (Lubuskie) i Pszczynę (Śląskie). W kategorii gmin wiejskich najlepsza okazała się Moszczenica (Łódzkie); na drugiej pozycji ex aequo uplasowały się Malanów (Wielkopolskie) i Podgórzyn (Dolnośląskie) oraz również ex aequo Mszana Dolna (Małopolskie) i Cekcyn (Kujawsko-Pomorskie).
9392595
1