Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ogłoszono wyniki Rankingu Samorządów

5 stycznia 2016
Poznań, Mszczonów i Stepnica zwyciężyły w tegorocznym Rankingu Samorządów "Rzeczpospolitej" w kategoriach: miasto, gmina miejska i wiejska. Miastem najlepiej wykorzystującym środki unijne jest Włocławek, a najbardziej innowacyjnym - Katowice.

Wyniki rankingu ogłoszono w poniedziałek w Warszawie. Gościem specjalnym imprezy był szef PE Jerzy Buzek, w przeszłości członek kapituły rankingu.
"Jednym z czynników, które powodują, że można być dziś dumnym z Polski, jest wasza praca" - mówił do samorządowców szef PE. Podkreślił, że Polska jest w europejskiej czołówce, jeżeli chodzi o wykorzystanie przez samorządy środków z UE.
"Trzeba teraz największą uwagę zwracać na to, jak wydajemy i na jakie projekty te pieniądze, skoro umiemy już je wydawać w stu procentach, bo te możliwości, które mamy dzisiaj, naprawdę nie będą trwały zawsze" - mówił Buzek.
Jak zaznaczył, w projekcie unijnego budżetu na lata 2014-2020 zaproponowano wzrost środków na politykę spójności. "Jest niezwykle ważne, aby tę tendencję utrzymać, bo będą próby ograniczenia tego rodzaju wydatków" - podkreślił.
Przekonywał, że Polska musi pokazać, że "wyjście UE z kryzysu nie uda się bez odpowiednio bogatego unijnego budżetu". Jego zdaniem w tym celu potrzebny jest m.in. lobbing w Komitecie Regionów. "To jest państwa i nasza rola" - zwrócił się do samorządowców.
Wyróżnienia były przyznawane w trzech kategoriach: gminy wiejskie, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz miasta na prawach powiatu.
Spośród miast zwycięzcą rankingu został Poznań, jedno z miast gospodarzy Euro2012. Na drugim miejscu znalazł się Sopot, a na trzecim Leszno (Wielkopolskie).
"Mamy obecnie wyjątkowy okres w rozwoju Polski, także w rozwoju samorządów; to jest czas modernizacji. Cieszę się, że Poznań jest jednym z miejsc, które tej modernizacji liderują. Jest to spore osiągniecie także mieszkańców tego miasta" - powiedział prezydent Poznania Ryszard Grobelny, odbierając wyróżnienie.
Ponadto do dziesiątki najlepszych miast zaliczono kolejno: Zieloną Górę (Lubuskie), Szczecin (Zachodniopomorskie), Gdańsk (Pomorskie), Gdynię (Pomorskie) oraz położone w województwie śląskim Żory, Zabrze i Rybnik.
Wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich najlepszy okazał się Mszczonów (Mazowieckie). Tuż za nim uplasował się Dzierżoniów (Dolnośląskie) oraz na trzeciej pozycji Dobczyce (Małopolskie). Mszczonów został wyróżniony m.in. za wybudowanie jednego z pierwszych w Polsce kompleksów rekreacyjno-sportowych, który wykorzystuje wody termalne.
Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce zajęły gminy: Szczawnica (Małopolskie), Witnica (Lubuskie), Kołobrzeg (Zachodniopomorskie), Sieradz (Łódzkie), Trzebnica (Dolnośląskie), Zelów (Łódzkie) oraz Gołdap (Warmińsko-Mazurskie).
W kategorii gmin wiejskich zwycięzcą okazała się gmina Stepnica w Zachodniopomorskiem. Miejsce drugie przypadło gminie Zabierzów (Małopolskie), a trzecie gminie Świdnica (Lubuskie).
Jak informowali organizatorzy rankingu, zwycięska Stepnica postawiła m.in. na podniesienie swojej atrakcyjności turystycznej; za kwotę blisko 8 mln zł zmodernizowano plażę miejską oraz przystań jachtową na Kanale Młyńskim.
Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce zajęły gminy: Kobylnica (Pomorskie), Miedziana Górna (Świętokrzyskie), Czorsztyn (Małopolskie), Strawczyn (Świętokrzyskie), Kłodawa (Lubuskie), Nowa Słupia (Świętokrzyskie) oraz Bieliny (Świętokrzyskie).
Przyznano też wyróżnienia dla gmin najlepiej wykorzystujących środki unijne oraz gmin będących prymusami w innowacyjności.
Miastem, które najlepiej w Polsce wykorzystuje środki unijne jest Włocławek (Kujawsko-Pomorskie). Drugi pod tym względem jest Tarnobrzeg (Podkarpackie), a trzeci Sopot (Pomorskie). Wśród gmin wiejskich środki unijne najlepiej wykorzystują: Rząśnia (Łódzkie), Radwanice (Dolnośląskie) oraz Jeziorzany (Lubelskie). Spośród gmin miejskich i miejsko-wiejskich najlepszy okazał się Hel (Pomorskie), Żywiec (Śląskie) i Karpacz (Dolnośląskie).
Najbardziej innowacyjne miasto w Polsce to stolica województwa śląskiego - Katowice. Miejsce drugie w tej kategorii zajęło inne śląskie miasto Rybnik - ex aequo ze Świnoujściem (Zachodniopomorskie), a trzecie - również ex aequo - Białystok (Podlaskie) i Gdynia (Pomorskie).
Wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich wyróżniono: na miejscu pierwszym Zator (Małopolskie), na miejscu drugim Brzeg Dolny (Dolnośląskie) oraz na miejscu trzecim ex aequo Kożuchów (Lubuskie) i Pszczynę (Śląskie). W kategorii gmin wiejskich najlepsza okazała się Moszczenica (Łódzkie); na drugiej pozycji ex aequo uplasowały się Malanów (Wielkopolskie) i Podgórzyn (Dolnośląskie) oraz również ex aequo Mszana Dolna (Małopolskie) i Cekcyn (Kujawsko-Pomorskie).


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę