Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ofensywa kleszczy

8 lipca 2004

Już ponad 130 przypadków zachorowań na boreliozę – chorobę przenoszoną przez kleszcze – zanotowano w tym roku na Warmii i Mazurach. To prawie dwa razy więcej niż w ubiegłym roku.

Rozwój kleszcza następuje w trzech stadiach. Najpierw z jaj wykluwają się larwy, potem przekształcają się w nimfy, a z nich wyrasta dorosły kleszcz. Wszystkie postaci są równie groźne dla człowieka.

Ten maleńki owad może przysporzyć sporo kłopotów. Ukąszenia są coraz bardziej niebezpieczne, bowiem zwiększa się liczba kleszczy zakażonych bakterią borelia burgdorferi. Najłagodniejszy objaw ukąszenia to rumień, najgroźniejsze powikłanie to zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub borelioza.

W ubiegłym roku na Mazurach i Warmii do lipca boreliozą zaraziły się 82 osoby. W tym roku zanotowano już ponad 130 przypadków tej groźnej choroby.

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak tylko zauważysz kleszcza na ciele, należy go możliwie szybko usunąć. Wprawdzie nie likwiduje się niebezpieczeństwa zarażenia zapaleniem mózgu i opon mózgowych, gdyż kleszcz zostawia wirusy od razu po przewierceniu skóry.

Aby wyciągnąć kleszcza należy go ująć pincetą jak najbardziej z przodu, wystarczająco mocno żeby pinceta się nie ześliznęła, i wyciągnąć go prosto, bez kręcenia. Nie zgnieść kleszcza ponieważ można spowodować wyciśnięcie jego zawartości.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę