Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Od początku wakacji utonęło już ponad 100 osób

16 lipca 2012
Od 1 lipca w kraju utonęły aż 102 osoby. To o 15 więcej, niż przez cały pierwszy wakacyjny miesiąc ubiegłego roku - alarmuje MSW. Do śmiertelnych wypadków dochodzi najczęściej na niestrzeżonych kąpieliskach lub po alkoholu - powiedział PAP ratownik WOPR Mikołaj Kobos.
Jak poinformował w piątek resort spraw wewnętrznych, tylko w ciągu ostatniej doby utonęły trzy osoby. Z policyjnych statystyk wynika, że do śmiertelnych wypadków dochodzi najczęściej w weekendy - podczas dwóch pierwszych weekendów tegorocznych wakacji utonęło aż 61 osób.
Podczas ubiegłego weekendu (7-8 lipca) utonęło 35 osób, natomiast w pierwszy weekend po zakończeniu roku szkolnego (30 czerwca-1 lipca) życie w wypadkach nad wodą straciło 26 osób.
"Rozpoczyna się kolejny weekend wakacji. Coraz częściej ofiary to wypoczywające nad wodą dzieci i młodzież. Dlatego apelujemy o rozwagę oraz zwrócenie szczególnej uwagi na dzieci bawiące się w wodzie oraz na brzegach rzek i zbiorników wodnych" - powiedziała w piątek PAP rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.
Jak powiedział PAP ratownik ze stołecznego WOPR Mikołaj Kobos, główne przyczyny utonięć to brak ostrożności, alkohol i brawura. "Często jest to również chęć popisania się przed znajomymi, a to okazuje się zgubne, bo woda jest zdradliwa" - dodał.
Zaznaczył również, że nie należy wchodzić do wody, gdy jesteśmy zmęczeni lub wypiliśmy alkohol. "Złym pomysłem jest wbieganie do wody, bo grozi to szokiem termicznym lub zawałem serca" - powiedział Kobos.
Według prezesa WOPR Jerzego Telaka najważniejsze są działania profilaktyczne, takie jak nauka pływania od najmłodszych lat. "Najlepszy wiek to 10-12 lat. Jeżeli naukę zaczniemy w tym okresie, dzieci w przyszłości będą bezpieczne" - powiedział Telak PAP.
W 2011 roku w Polsce utonęło 396 osób, w tym najwięcej w rzekach (128 osób), jeziorach (119 osób), stawach i sadzawkach (63 osoby) oraz zalewach (43 osoby). Najrzadziej do śmiertelnych wypadków dochodzi na strzeżonych kąpieliskach i na basenach.
Istniejące od ponad 50 lat Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (WOPR) zajmuje się przede wszystkim naborem i szkoleniem ratowników, którzy dbają o bezpieczeństwo osób korzystających z naturalnych kąpielisk oraz pływalni. Co roku członkowie WOPR organizują szkoły nauki pływania dla młodzieży, prowadzą prelekcje dla dzieci i młodzieży oraz wczasowiczów dotyczące bezpieczeństwa na wodzie.
WOPR również zabezpiecza imprezy, które odbywają się na wodzie: spływy kajakowe, zawody pływackie i regaty. Prowadzi wspólne patrole z policją, a także współpracuje z organizacjami zajmującymi się ekologią i czystością wód.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę