Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Od opłaty paliwowej do inflacji

6 stycznia 2004

Wzrost cen paliw zmusi firmy transportowe do podwyżek cen usług. To przełoży się na droższe towary w sklepach.

Paliwa podrożały z nowym rokiem. Ceny benzyny bezołowiowej na stacji Statoil w Bydgoszczy wzrosły o 6 groszy w porównaniu z ostatnim dniem ubiegłego roku. Dwanaście groszy podrożały wszystkie paliwa na stacji Orlenu. O około 10 groszy drożej kosztuje benzyna na większości stacji paliw w naszym województwie. Producenci i sprzedawcy natychmiast zareagowali na wprowadzoną od nowego roku opłatę paliwową w wysokości 105 złotych za 1000 litrów paliwa. Wyjątkiem jest paliwo z Rafinerii Czechowice, która dostosowując ceny do tych proponowanych przez PKN Orlen, obniża swoje od dziś.

– W najbliższych miesiącach możemy się zatem spodziewać podwyżek cen usług transportowych. - Koszt paliwa stanowi około 30 procent wszystkich naszych wydatków – mówi Dionizy Woźny, prezes Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Międzynarodowych w Bydgoszczy. – Nasze usługi będą zatem musiały podrożeć.

Będą podwyżki
Jak twierdzą przewoźnicy podwyżki pójdą lawinowo. Firmy transportowe już od dłuższego czasu zaciskają pasa i nie wprowadzają podwyżek, by nie odstawać od konkurencji. – Wprowadzenie opłaty paliwowej to już dla nas za dużo – mówi Woźny. – Funkcjonujemy na granicy opłacalności. Wyłamie się jedna firma, podniesie ceny, to wszyscy pójdą za nią. Podwyżki są nieuniknione. Myślę, że będzie to od 6 do 9 procent. Jedynie ceny określone w długoterminowych kontraktach pozostaną na tym samym poziomie.

Rosnące ceny transportu oznaczają wzrost cen wszystkich towarów. Podwyżki zależeć będą od tego, jak poważną część kosztów stanowi przewóz danego towaru i jaka jest konkurencja w danej branży. Może się okazać, że konkurencja wymusi na producencie utrzymanie cen. Ekonomiści szacują, że globalnie wzrost cen paliw spowoduje około 2-procentową inflację w porównaniu z minionym rokiem.

1,5 mln więcej na autobusy
Wzrosną koszty funkcjonowania przedsiębiorstw komunikacyjnych. Miejskie Zakłady Komunikacji już mają przygotowane symulacje. – Według naszych wyliczeń, w związku z podwyżkami cen paliw, w tym roku nasze koszty wzrosną o około 1,5 mln złotych – mówi Aleksander Grzybek, dyrektor ds. ekonomicznych MZK w Bydgoszczy. – Już przedstawiliśmy Zarządowi Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej materiał przedstawiający te kalkulacje. To oni mogą wnioskować o ustalenie wyższych cen na bilety. Od dwóch lat nie było podwyżek dla naszych pracowników. Zaplanowałem je w tym roku, ale w związku z dodatkowymi wydatkami na paliwo – nie wiem, czy uda się to zrealizować.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę