Ptak_Waw_CTR_2024

Od opłaty paliwowej do inflacji

6 stycznia 2004

Wzrost cen paliw zmusi firmy transportowe do podwyżek cen usług. To przełoży się na droższe towary w sklepach.

Paliwa podrożały z nowym rokiem. Ceny benzyny bezołowiowej na stacji Statoil w Bydgoszczy wzrosły o 6 groszy w porównaniu z ostatnim dniem ubiegłego roku. Dwanaście groszy podrożały wszystkie paliwa na stacji Orlenu. O około 10 groszy drożej kosztuje benzyna na większości stacji paliw w naszym województwie. Producenci i sprzedawcy natychmiast zareagowali na wprowadzoną od nowego roku opłatę paliwową w wysokości 105 złotych za 1000 litrów paliwa. Wyjątkiem jest paliwo z Rafinerii Czechowice, która dostosowując ceny do tych proponowanych przez PKN Orlen, obniża swoje od dziś.

– W najbliższych miesiącach możemy się zatem spodziewać podwyżek cen usług transportowych. - Koszt paliwa stanowi około 30 procent wszystkich naszych wydatków – mówi Dionizy Woźny, prezes Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Międzynarodowych w Bydgoszczy. – Nasze usługi będą zatem musiały podrożeć.

Będą podwyżki
Jak twierdzą przewoźnicy podwyżki pójdą lawinowo. Firmy transportowe już od dłuższego czasu zaciskają pasa i nie wprowadzają podwyżek, by nie odstawać od konkurencji. – Wprowadzenie opłaty paliwowej to już dla nas za dużo – mówi Woźny. – Funkcjonujemy na granicy opłacalności. Wyłamie się jedna firma, podniesie ceny, to wszyscy pójdą za nią. Podwyżki są nieuniknione. Myślę, że będzie to od 6 do 9 procent. Jedynie ceny określone w długoterminowych kontraktach pozostaną na tym samym poziomie.

Rosnące ceny transportu oznaczają wzrost cen wszystkich towarów. Podwyżki zależeć będą od tego, jak poważną część kosztów stanowi przewóz danego towaru i jaka jest konkurencja w danej branży. Może się okazać, że konkurencja wymusi na producencie utrzymanie cen. Ekonomiści szacują, że globalnie wzrost cen paliw spowoduje około 2-procentową inflację w porównaniu z minionym rokiem.

1,5 mln więcej na autobusy
Wzrosną koszty funkcjonowania przedsiębiorstw komunikacyjnych. Miejskie Zakłady Komunikacji już mają przygotowane symulacje. – Według naszych wyliczeń, w związku z podwyżkami cen paliw, w tym roku nasze koszty wzrosną o około 1,5 mln złotych – mówi Aleksander Grzybek, dyrektor ds. ekonomicznych MZK w Bydgoszczy. – Już przedstawiliśmy Zarządowi Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej materiał przedstawiający te kalkulacje. To oni mogą wnioskować o ustalenie wyższych cen na bilety. Od dwóch lat nie było podwyżek dla naszych pracowników. Zaplanowałem je w tym roku, ale w związku z dodatkowymi wydatkami na paliwo – nie wiem, czy uda się to zrealizować.


POWIĄZANE

Decyzja o zainstalowaniu kotła na ekogroszek może znacząco wpłynąć na komfort i ...

W minionym roku na polskich drogach w czasie Wszystkich Świętych doszło do 118 w...

Przechowywanie warzyw w odpowiednich warunkach to klucz do zachowania ich świeżo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę