MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Od 6 lipca ARR będzie sprzedawała zboże na eksport

4 lipca 2006

Od 6 lipca Agencja Rynku Rolnego (ARR) będzie prowadziła sprzedaż zbóż z przeznaczeniem na wywóz do krajów pozaunijnych. Komisja Europejska wyraziła zgodę na sprzedanie 400 tys. ton pszenicy oraz 120 tys. ton jęczmienia - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik ARR Radosław Iwański.

Przedsiębiorcy będą mogli kupić zboże, tak jak poprzednio, w ramach unijnych przetargów oferując cenę po jakiej chcą nabyć ziarno z magazynów interwencyjnych ARR - wyjaśnił rzecznik.

Podobna sprzedaż będzie prowadzona także w niektórych europejskich krajach m.in. na Węgrzech, Litwie, Estonii, Słowacji oraz w Czechach.

Jak poinformował Iwański, Agencja zakończyła już sprzedaż pszenicy konsumpcyjnej na rynek krajowy. Przetargi prowadzone były w czerwcu, sprzedano łącznie 140 tys. ton tego ziarna, a na ostatnim przetargu 29 czerwca - tylko 8 tys. ton. Przedsiębiorcy płacili za tonę co najmniej 107 euro.

Prezydent Izby Zbożowo-Paszowej Bogdan Judziński przypomniał, że KE wyraziła zgodę na sprzedaż łącznie 250 tys. ton pszenicy konsumpcyjnej. Ta pula zboża dawała pewność, że każdy kto chce nabyć ziarno będzie mógł to zrobić.

Jak wyjaśnił, w ostatnim okresie osłabła nieco złotówka i bardziej opłacało się kupić zboże na rynku krajowym, niż z magazynów interwencyjnych. Cena pszenicy konsumpcyjnej nie przekroczyła 450 zł za tonę.

Judziński podkreślił, że interwencja jest uzupełniającym instrumentem rynku i działa w dwie strony. Kiedy jest nadwyżka zbóż na rynku - po żniwach, to od listopada można sprzedać ziarno do interwencji, a kiedy są braki - na przednówku, to można zboże kupić z interwencji. "Rynek nie jest po to, by na nim robić wachlowania tylko by był przewidywalny - i to jest istota interwencji" - dodał.

Jak poinformował Iwański, w sezonie 2005/2006 z magazynów ARR sprzedano łącznie 683 tys. ton zbóż, w tym ponad 380 tys. ton na rynek wewnętrzny Unii (tj. krajowy), 140 tys. ton pszenicy i ok. 250 ton kukurydzy. Ponadto 210 tys. ton pszenicy zostało wyeksportowane poza Unię, a ok. 86 tys. ton ARR przekazała na pomoc żywnościową dla najuboższych.


POWIĄZANE

Noworoczne obniżki cen paliw, o których pisaliśmy ostatnio, należą już do przesz...

Według danych FGIS "Argus-Fito" według stanu na 15 grudnia od początku 2024 roku...

Rok 2024 stał się rekordowy dla ukraińskiego przemysłu cukrowniczego – krajowi p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę