Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Od 2014 r. pomoc żywnościowa - tylko z budżetu kraju

16 listopada 2011
Nowa propozycja Niemiec w sprawie pomocy żywnościowej dla najuboższych w UE zakłada, że od 2014 r. będzie ona realizowana wyłącznie z budżetów krajowych - poinformował w poniedziałek w Brukseli minister rolnictwa Marek Sawicki.
W poniedziałek w Brukseli odbywa się posiedzenie ministrów ds. rolnictwa, którzy po raz kolejny będą starali się przełamać impas ws. pomocy żywnościowej w UE. Na ten temat będzie też rozmawiać przewodniczący obradom minister Sawicki z komisarzem ds. rolnictwa Dancianem Ciolosem. Kontynuowanie takiej pomocy z budżetu UE blokuje kilka państw, m.in. Niemcy. Jak poinformował Sawicki, ich nowa propozycja mówi o utrzymaniu pomocy żywnościowej tylko przez kolejne dwa lata.
"Jest to propozycja, która mówi o tym, że od 2014 roku wszystkie państwa UE tego typu pomoc będą realizowały tylko i wyłącznie z własnych budżetów, czyli nawet propozycja 2,5 mld euro na pomoc dla najuboższych, którą złożył komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski w projekcie przyszłego budżetu UE (na lata 2014 - 2020) staje się mało aktualna" - powiedział dziennikarzom przed spotkaniem ministrów Sawicki.
Podkreślił, że w odblokowaniu kwestii pomocy żywnościowej kluczem są właśnie Niemcy. "Póki co, nie wycofują się ze swojej blokady Czesi" - poinformował. Wycofanie się z blokady Czechów starczyłoby do rozwiązania tzw. blokującej mniejszości państw UE. Zdaniem Sawickiego na postawy negocjacyjne Niemiec i Francji wpływ mają wybory parlamentarne w tych krajach.
"Osiemnaście milionów Europejczyków cierpi na niedożywienie (...), widać wyraźnie, że bogate państwa unijne o profilu bardziej liberalnym nie chcą w ogóle myśleć o europejskiej pomocy dla najuboższych" - powiedział Sawicki.
Chodzi o kontynuowany od 1987 roku program pomocy żywnościowej i utrzymanie w przyszłym roku puli na pomoc żywnościową dla najuboższych w UE w wysokości 480 mln euro. Na skutek wyroku Trybunału UE oraz oporów 6 krajów członkowskich (Niemcy, Wielka Brytania, Czechy, Szwecja, Holandia i Dania), pomoc przewidziana na przyszły rok została drastycznie zmniejszona, a bez zgody między państwami program może przestać istnieć w 2013 roku.
Przedstawiciele "blokujących" krajów argumentują, że pomoc dla najuboższych nie powinna być finansowana z budżetu UE, a ze środków krajowych.
Za przedłużeniem programu unijnej pomocy żywnościowej na dotychczasowym poziomie są: Francja, Węgry, Austria, Belgia, Irlandia, Bułgaria, Portugalia, Estonia i Polska.
Licząc na przełamanie impasu, Komisja Europejska zmieniła na początku października podstawę prawną dla swej propozycji o pomocy żywnościowej dla najuboższych. Nie przekonało to ministrów sześciu blokujących państw. Wcześniej propozycji KE nie przyjęli unijni ministrowie ds. polityki społecznej.
Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł w kwietniu, że pomoc żywnościowa rozdzielana w ramach programu może pochodzić jedynie z zapasów publicznych UE i wykluczył proponowaną przez KE możliwość kupowania w ramach tego samego programu żywności na wolnym rynku. W konsekwencji zmniejszyło to drastycznie przewidziane na program w 2012 roku środki, z 480 mln do 113 mln euro, mogące pokryć jedynie wykup istniejących w UE nadwyżek produktów rolnych (tzw. zapasów interwencyjnych), czyli - jak szacuje KE - 162 tys. ton zboża i 54 tys. ton odtłuszczonego mleka w proszku.
Szacuje się, że aż 43 miliony ludzi w UE są zagrożone niedostatkiem żywności, co - zgodnie z definicją WHO - oznacza, że nie stać ich na posiłek zawierający mięso, kurczaka lub rybę, co drugi dzień. W 2009 r. z ponad 440 tys. ton żywności skorzystało 18 mln osób w 19 państwach członkowskich. Na Polskę przypadło w ramach tego programu nieco ponad 17 mln 310 tys. euro, za które będziemy mogli wykupić 9,6 tys. ton mleka w proszku. Dla porównania w 2010 roku Polska otrzymała 75 mln euro.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę