OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Od 2008 świadectwo energetyczne

11 kwietnia 2005

Właściciele całych budynków oraz mieszkań, chcący je sprzedać lub wynająć, będą musieli uzyskać dla swoich nieruchomości świadectwo energetyczne.

Od 4 stycznia 2006 r. zacznie obowiązywać dyrektywa 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Powstała więc konieczność dostosowania naszych przepisów do unijnych wymagań.

Właściciele całych budynków oraz mieszkań będą mieli obowiązek uzyskania świadectwa energetycznego. Dotyczy to tylko właścicieli:

  •  nowych budynków,
  • przeznaczonych do sprzedaży,
  • wynajmu lub zmodernizowanych.
  • mieszkań na sprzedać lub wynajem.

Świadectwo będzie m.in. informowało o ociepleniu budynku, szczelności wg klas energooszczędności. Im wyższa klasa, tym lepszy standard budynku. Ważność świadectwa to 10 lat. Zostanie ona przedłużona, jeżeli standardy energooszczędności budynku (mieszkania) się nie pogorszą.

Przez pierwsze trzy lata obowiązywania ustawy świadectwa będą dobrowolne. Od 1 stycznia 2009 r. mają być już obowiązkowe.

O świadectwo muszą się zatroszczyć sami właściciele. Prawo do nadawania świadectw ma przysługiwać tylko osobom z uprawnieniami, które ma nadawać Ministerstwo Infrastruktury. Taka osoba zostanie wciągnięta na listę rzeczoznawców energetycznych, a ta będzie ogólnie dostępna. Koszt świadectwa to kilkaset złotych. Ministerstwo nie przewiduje wprowadzenia kar. Brak świadectwa może być wystarczającą dolegliwością. Żaden notariusz nie przeprowadzi transakcji kupna-sprzedaży takiego mieszkania. Klasa świadectwa będzie miała też wpływ na cenę takiego mieszkania oraz wysokość opłat za wynajem.

Boom na rynku dociepleń

Dlatego obecnie trwa prawdziwy boom na rynku ociepleń. Właściciele domów którzy chcieliby je np. docieplić lub zmienić sposób ogrzewania mogą liczyć na premie, w tym roku jest to 109,4 mln zł, ponad dwa razy więcej niż przed rokiem podaje BGK. Certyfikacja budynków i mieszkań jest potrzebna. Pozwoli ustalić, ile energii tak naprawdę marnuje się w budynkach. Mogłaby posłużyć do stworzenia dobrego programu wsparcia termomodernizacyjnego. W wielu starszych budynkach koszty zużycia ciepła są wysokie i pilnie wymagają one docieplenia, wymiany instalacji lub okien, a brakuje na to pieniędzy.

Premie z BGK można uzyskać na:

  • ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energię dostarczaną do budynków mieszkalnych i użytkowych
  • zamianę konwencjonalnych źródeł energii na źródła niekonwencjonalne.

O premię mogą się ubiegać się właściciele lub zarządcy:

  • budynków mieszkalnych,
  • budynków użyteczności publicznej wykorzystywanych przez jednostki samorządu terytorialnego,
  • lokalnej sieci ciepłowniczej,
  • lokalnego źródła ciepła,
  • budynków zbiorowego zamieszkania, (dom opieki społecznej, hotel robotniczy, itd..) oraz budynki o podobnym przeznaczeniu

Premia jest to spłata części kredytu zaciągniętego na wykonanie docieplenia inwestora, i jest formą pomocy państwa. Jest ona przyznawana przez BGK w wysokości 25% kwoty kredytu wykorzystanego na realizację przedsięwzięcia. Inwestor spłaca więc tylko 75% kwoty wykorzystanego kredytu. Nie mogą z niej korzystać ci, którzy realizują przedsięwzięcie z własnych środków.


POWIĄZANE

Związek Pracodawców Transport i Logistyka Polska (TLP) alarmuje: Bruksela finali...

Konsumenci zwracają większą uwagę na jakość i pochodzenie owoców i warzyw, chętn...

Z najnowszego komunikatu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowanym w PA...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę