Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Od 15 marca ARiMR przyjmuje wnioski o dopłaty bezpośrednie

17 marca 2008
Od 15 marca rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2008 r. do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Większość placówek jednak będzie przyjmowała wnioski od 17 marca

Jak poinformował Paweł Wojcieszak z biura prasowego ARiMR, ponieważ sobota jest dniem wolnym od pracy, większość placówek Agencji jest nieczynna. Jedynie dyrektorzy trzech Oddziałów Regionalnych ARiMR: małopolskiego, kujawsko-pomorskiego i podkarpackiego wprowadzili w sobotę dyżury w podległych im biurach powiatowych.

W tych biurach rolnicy będą mogli złożyć wnioski, mogą ponadto uzyskać informacje o płatnościach za ten rok. Wojcieszak wyjaśnił, że do wprowadzenia dyżurów skłoniły dyrektorów tych oddziałów telefony od rolników, którzy mają zamiar odwiedzić biura w tą sobotę.

Do pozostałych oddziałów nie dotarły takie sygnały, w związku z tym, pierwszym dniem przyjmowania wniosków przez ARiMR w pozostałych biurach powiatowych będzie poniedziałek 17 marca. Dodał, że rolnicy mogą już w sobotę wysyłać wypełnione wnioski pocztą.

O dopłaty do gruntów w ubiegłym roku ubiegało się ok. 1,452 tys. rolników. Jak powiedział w sobotę PAP Wojcieszak, w tym roku Agencja spodziewa się podobnej ilości wniosków.

Zaznaczył jednak, że z praktyki poprzednich lat wynika, że w pierwszych dwóch tygodniach do Agencji napływa mało wniosków, a najwięcej Agencja ich zbiera w maju.

Rolnik może dostarczyć wniosek do 15 maja. Po tym dniu Agencja będzie jeszcze przyjmowała wnioski przez 25 dni tj. do 9 czerwca, ale za każdy dzień zwłoki w jego złożeniu, będzie odliczany 1 proc. płatności bezpośredniej.

Wojcieszak poinformował, że w tym roku po raz pierwszy gospodarstwa będą mogły ubiegać się o dopłaty do owoców miękkich - truskawek i malin oraz do pomidorów.

Od 15 marca Agencja ponadto uruchamia nowe działanie - "Program rolnośrodowiskowy", wdrażane w ramach PROW 2007-2013. Będą to dopłaty np. do rolnictwa ekologicznego, do utrzymania starych ras zwierząt, ekstensywnych użytków rolnych itp. O dopłaty z tego tytuły mogą się ubiegać rolnicy posiadający minimum 1 ha ziemi.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę