Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi na ostatnim swoim posiedzeniu w dniu 30 maja zapoznała się z oceną funkcjonowania Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz planowanymi zmianami. Główne zadania KRUS, to obsługa ubezpieczonych rolników oraz ich domowników, przyznawanie i wypłata świadczeń, realizacja wewnętrznego dwuinstancyjnego systemu orzecznictwa lekarskiego, prowadzenie działalności prewencyjnej oraz prowadzenie nieodpłatnej, dobrowolnej rehabilitacji leczniczej.
Według stanu na 31 grudnia 2007 r. ubezpieczeniu społecznemu rolników podlegało 1.598.197 osób, w tym liczba płatników (gospodarstw) wynosiła 1.194.653. Emerytury i renty uzyskiwało 1.508.082 świadczeniobiorców. Liczba osób podlegających ubezpieczeniu w KRUS i jednocześnie prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą wynosiła 70.598 (4,4% ogółu ubezpieczonych). Największą grupę płatników i ubezpieczonych stanowią posiadający gospodarstwa o powierzchni 1-10 ha (powyżej 67%).
KRUS prowadzi samodzielną gospodarkę finansową w oparciu o państwowe fundusze celowe: Fundusz Emerytalno-Rentowy, Fundusz Prewencji i Rehabilitacji, Fundusz Administracyjny oraz samofinansujący się Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników. W ustawie budżetowej na 2008 r. w części 72 – KRUS przewidziano 15,77 mld zł, z czego na renty i emerytury – ok. 12,8 mld zł.
W założeniach reformy systemu ubezpieczenia społecznego rolników przewiduje się m. in., że o objęciu ubezpieczeniem będzie decydować prowadzenie działalności rolniczej w oparciu o gospodarstwo rolne, a nie sam fakt bycia właścicielem lub posiadaczem użytków rolnych, rezygnację z tzw. hektara przeliczeniowego i przyjęcie za podstawę ha fizycznego, zwiększenie składki dopiero dla gospodarstw o powierzchni powyżej 50 ha, objęcie ubezpieczeniem w ramach KRUS również osób podejmujących sezonową lub dorywczą pracę poza własnym gospodarstwem rolnym na podstawie stosunku pracy, umowy-zlecenia, a także rybaków łodziowych. Po reformie KRUS w dalszym ciągu będzie podlegać MRiRW.
Zastępca prezesa KRUS - Bogusław Andrzej Ulijasz podkreślił, że KRUS od 2004 r. uczestniczy we współpracy międzynarodowej. Jest aktywnym uczestnikiem ISSA - Międzynarodowego Stowarzyszenia Instytucji Zabezpieczenia Społecznego oraz IAAMRH - Międzynarodowego Stowarzyszenia Medycyny Pracy w Rolnictwie i Ochrony Zdrowia Ludności Wiejskiej.
Za niekorzystny trend uznał dużą rotację pracowników.
W dyskusji posłowie pozytywnie ocenili funkcjonowanie KRUS, ewidencję składek oraz niższy niż w ZUS koszt obsługi ubezpieczonego. Proponowane zmiany uznano za pożądane i pozytywne dla rolników. Za konieczne uznano uszczelnienie systemu, tak by ubezpieczeniem obejmować osoby faktycznie prowadzące działalność rolniczą a nie tylko posiadające ziemię.
9118315
1