Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ocena funkcjonowania KRUS- u

5 stycznia 2016
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi na ostatnim swoim posiedzeniu w dniu 30 maja  zapoznała się z oceną funkcjonowania Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz planowanymi zmianami. Główne zadania KRUS, to obsługa ubezpieczonych rolników oraz ich domowników, przyznawanie i wypłata świadczeń, realizacja wewnętrznego dwuinstancyjnego systemu orzecznictwa lekarskiego, prowadzenie działalności prewencyjnej oraz prowadzenie nieodpłatnej, dobrowolnej rehabilitacji leczniczej.

Według stanu na 31 grudnia 2007 r. ubezpieczeniu społecznemu rolników podlegało 1.598.197 osób, w tym liczba płatników (gospodarstw) wynosiła 1.194.653. Emerytury i renty uzyskiwało 1.508.082 świadczeniobiorców. Liczba osób podlegających ubezpieczeniu w KRUS i jednocześnie prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą wynosiła 70.598 (4,4% ogółu ubezpieczonych). Największą grupę płatników i ubezpieczonych stanowią posiadający gospodarstwa o powierzchni 1-10 ha (powyżej 67%).

KRUS prowadzi samodzielną gospodarkę finansową w oparciu o państwowe fundusze celowe: Fundusz Emerytalno-Rentowy, Fundusz Prewencji i Rehabilitacji, Fundusz Administracyjny oraz samofinansujący się Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników. W ustawie budżetowej na 2008 r. w części 72 – KRUS przewidziano 15,77 mld zł, z czego na renty i emerytury – ok. 12,8 mld zł.
W założeniach reformy systemu ubezpieczenia społecznego rolników przewiduje się m. in., że o objęciu ubezpieczeniem będzie decydować prowadzenie działalności rolniczej w oparciu o gospodarstwo rolne, a nie sam fakt bycia właścicielem lub posiadaczem użytków rolnych, rezygnację z tzw. hektara przeliczeniowego i przyjęcie za podstawę ha fizycznego, zwiększenie składki dopiero dla gospodarstw o powierzchni powyżej 50 ha, objęcie ubezpieczeniem w ramach KRUS również osób podejmujących sezonową lub dorywczą pracę poza własnym gospodarstwem rolnym na podstawie stosunku pracy, umowy-zlecenia, a także rybaków łodziowych. Po reformie KRUS w dalszym ciągu będzie podlegać MRiRW.

Zastępca prezesa KRUS - Bogusław Andrzej Ulijasz podkreślił, że KRUS od 2004 r. uczestniczy we współpracy międzynarodowej. Jest aktywnym uczestnikiem ISSA - Międzynarodowego Stowarzyszenia Instytucji Zabezpieczenia Społecznego oraz IAAMRH - Międzynarodowego Stowarzyszenia Medycyny Pracy w Rolnictwie i Ochrony Zdrowia Ludności Wiejskiej.
Za niekorzystny trend uznał dużą rotację pracowników.

W dyskusji posłowie pozytywnie ocenili funkcjonowanie KRUS, ewidencję składek oraz niższy niż w ZUS koszt obsługi ubezpieczonego. Proponowane zmiany uznano za pożądane i pozytywne dla rolników. Za konieczne uznano uszczelnienie systemu, tak by ubezpieczeniem obejmować osoby faktycznie prowadzące działalność rolniczą a nie tylko posiadające ziemię.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę