O zwalczaniu zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej.
9 lipca 2007
Przepisy rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 kwietnia 2007 r. w sprawie szczegółowych sposobów postępowania przy zwalczaniu i zapobieganiu rozprzestrzeniania się zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej (Dz. U. Nr 74, poz. 490) wdrażają do prawa polskiego postanowienia decyzji Komisji 2003766WE z dnia 24 października 2003 r. w sprawie środków nadzwyczajnych zapobiegających rozprzestrzenianiu się we Wspólnocie Diabrotica virgifera Le Conte (Dz. Urz. UE L 275 z 25.10.2003, str. 49, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 3, t. 40, str. 442, z późn. zm.).
- Decyzja ta w sposób szczegółowy określa sposób wyznaczania stref, w których powinny być podejmowane działania zwalczające zachodnią kukurydzianą stonkę korzeniową, a także zasady stosowania na obszarze tych stref płodozmianu i chemicznego zwalczania szkodnika. Postanowienia decyzji nie pozwalają przy tym państwom członkowskim na stosowanie w prawie krajowym jakichkolwiek odstępstw w tym zakresie. W związku z powyższym, propozycje zmian przepisów projektowanego rozporządzenia nie mogą zostać przyjęte. Jednocześnie pragnę zauważyć, że przepisy tego rozporządzenia będą miały zastosowanie jedynie w przypadkach stwierdzenia nowych ognisk występowania szkodnika na obszarach, na których nie był on do tej pory notowany. Na obszarze Polski południowo-wschodniej, na którym szkodnik ten już się zadomowił, sposoby jego zwalczania reguluje rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 kwietnia 2007 r. w sprawie wprowadzenia na części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nakazów i zakazów w związku ze szczególnym zagrożeniem roślin przez zachodnią kukurydzianą stonkę korzeniową – mówi Marek Chrapek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Rozporządzenie to zostało wydane w oparciu o przepisy wspólnotowe, umożliwiające państwom członkowskim wprowadzenie na terenach zasiedlonych przez zachodnią kukurydzianą stonkę korzeniową tzw. „programów zapobiegawczych, uwzględniających obok wytycznych wspólnotowych także specyfikę uprawy kukurydzy w danym kraju. Jak informuje resort rolnictwa rozporządzenie to zostało przygotowane w konsultacji z przedstawicielami jednostek naukowo-badawczych oraz środowisk rolniczych, w tym z Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy. Obowiązki, wynikające z tego rozporządzenia są mniej restrykcyjne od obowiązków określonych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 kwietnia 2007 r. w sprawie szczegółowych sposobów postępowania przy zwalczaniu i zapobieganiu rozprzestrzeniania się zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej. W strefie zasiedlenia bowiem (na terenie powiatów w których zadomowiła się zachodnia korzeniowa stonka kukurydziana), w ciągu trzech kolejnych lat można uprawiać kukurydzę raz, bądź dwa razy, jeżeli w trakcie przynajmniej jednego z tych sezonów zostaną wykonane zabiegi środkami ochrony roślin albo kukurydza zostanie wysiana po dniu 1 lipca, Ponadto w strefie ryzyka (w powiatach sąsiadujących ze strefą zasiedlenia) kukurydzę
można uprawiać raz w ciągu dwóch kolejnych lat lub w monokulturze, jeżeli w każdym sezonie jej uprawy zostaną wykonane zabiegi z zastosowaniem środków ochrony roślin.