Wczoraj tj. 19 marca w trakcie pierwszego dnia 51 Posiedzenia Senatu odbyło się drugie czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Jego głównym celem jest wprowadzenie do ustawy nowej definicji przyłącza kanalizacyjnego, zakładającej, że przyłączem będzie cały przewód łączący wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną.
Zdaniem wnioskodawców – Senackiej Komisji Środowiska , obecnie funkcjonująca definicja przyłącza nie sprzyja rozwojowi infrastruktury, jak również realizacji budownictwa jednorodzinnego i deweloperskiego, a także budownictwa spółdzielczego. Przyjęcie elastycznej definicji przyłącza spowodowałoby, że konsument mógłby wybudować przyłącze bez potrzeby oczekiwania, aż przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne lub też gmina wybudują sieć.
Projekt odbiera podmiotom przyłączonym prawo do odpłatnego przeniesienia własności wykonanego przez siebie przyłącza na rzecz przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego. Senacki legislator zwracał uwagę na niezgodność proponowanych przepisów z deklarowanym w uzasadnieniu projektu ustawy dążeniem do ochrony praw konsumentów. Szereg przepisów ustawy zmierza bowiem do poprawy sytuacji prawnej przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, kosztem nałożenia dodatkowych obowiązków i ograniczenia praw odbiorców usług.