W Hotelu Villa Park w Ciechocinku 7 czerwca Stowarzyszenie Polski Klub ROLNIK – FARMER ROKU zorganizowało konferencje , której tematem były aktualne działania w ramach Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014 0- 2020. W obradach uczestniczyli przedstawiciele resortu rolnictwa , agencji działających na rzecz rolnictwa oraz członkowie Stowarzyszenia i rolnicy.
Ministerstwo rolnictwa i rozwoju Wsi reprezentowała Zofia Krzyżanowska, radca generalny, która w imieniu Ministra Stanisława Kalemby przedstawiła priorytety negocjacyjne polskiego rządu zrealizowane podczas posiedzeń Rady Ministrów Rolnictwa Unii Europejskiej.
Jak podkreśliła podczas swojego wystąpienia Krzyżanowska Polska będzie największym beneficjentem unijnych funduszy nie tylko spójności , jak dotąd , ale również wszystkich. Z ogółu funduszy spójności na wyrównywanie poziomu rozwoju między krajami i regionami UE trafi do nas 23 procent środków budżetu Unii Europejskiej. Na polskie rolnictwo przeznaczonych zostało 32, mld euro ( 133, 4 mld zł) przez siedem lat. Według przyjetych propozycji mogą nastąpić przeniesienia do 25 % środków z II filara na I filar Wspólnej Polityki Rolnej. Przesunięte środki z II filara będą mogły być uzupełnione z budżetu krajowego, a cześć zadań dotychczas realizowanych z tego filara, między innymi na infrastrukturę , będzie sfinansowana ze środkami z funduszy spójności.
Najważniejsze dla Polski postanowienia dotyczące WPR na lata 2014 – 2020
Płatności bezpośrednie
- Kontynuowanie uproszczonego systemu płatności bezpośrednich SAPS do konca 20290 roku.
- Możliwość stosowania nowych komponentów systemu płatności , jak płatności dla małych gospodarstw i dla młodych rolników, jednak bez płatności redystrybucyjnej ( do pierwszych hektarów).
- Płatności związane z produkcją – 12 % koperty krajowej.
- Możliwość kontynuowania do 2020 roku wsparcia z budżetu krajowego.
- Płatności dla aktywnego rolnika.
- Uproszczenie zazielenienia płatności bezpośrednich.
- Uelastycznienie programu płatności dla małych gospodarstw.
- Dyscyplina finansowa obejmuje gospodarstwa rolne otrzymujące ponad 2 tysiące euro.
Uproszczenie zazieleniania płatności bezpośrednich
- Podniesiono z 3 do 15 ha powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwach wyłączonych z wymogu wykazania obszarów proekologicznych.
- Zmniejszono z 7 % do 5 % udział obszarów proekologicznych w gospodarstwie .
- Podniesiono z 3 ha do 10 ha powierzchnie gruntów rolnych w gospodarstwach poniżej których są one wyłączone z wymogu dywersyfikacji upraw.
- Gospodarstwa od 10 do 30 ha – zmniejszenie minimalnej liczby upraw w gospodarstwie z 3 do 2 w ramach dywersyfikacji.
Wsparcie rozwoju obszarów wiejskich przez EFRROW
- 25 % limitu środków EFRROW na działania pro – środowiskowe obejmuje: płatności ONW, rolno – środowiskowe, na rolnictwo ekologiczne, płatności dla ,,NATURA 2000’’, płatności do zalesień oraz inwestycje o pozytywnych efektach środowiskowych.
- Utrzymano w województwie mazowieckim 50 5 poziom dofinansowania inwestycji.
- Możliwość opóźnienia ( bez konsekwencji finasowych dla rolników ) do 2016 roku wejścia w życie reformy wyznaczania nowego ONW.
Wspólna organizacja rynków rolnych
- Przedłużono funkcjonowanie kwot w sektorze cukru do września 2017 roku.
- Włączono do tekstu rozporządzenia rozwiązań tzw. pakietu mlecznego, po likwidacji kwot mlecznych.
- Otwartą utrzymano kwestie aktualizacji cen interwencyjnych i referencyjnych przekazując kompetencje w zakresie ustalania cen interwencyjnych Radzie UE.
- Rozszerzono możliwości stosowania nadzwyczajnych środków wsparcia związanych z utratą zaufania konsumentów na wszystkie sektory wymienione w rozporządzeniu o jednolitej wspólnej organizacji rynków.
9419672
1