Wczoraj Andrzej Lepper, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi przyjął ambasadora Finlandii w Warszawie Jana Store. Ambasador przedstawił główne priorytety Prezydencji fińskiej na nadchodzące półrocze, wymieniając takie kwestie, jak: europejski model rolnictwa, reforma rynku wina, bananów, owoców i warzyw, reforma regulacji dotyczących napojów spirytusowych i rolnictwa ekologicznego, rola odnawialnych źródeł energii oraz przyszłość leśnictwa w UE.
Wicepremier Andrzej Lepper przyznał, że większość wymienionych przez Ambasadora kwestii była omawiana podczas Rady Ministrów Rolnictwa UE, 19 czerwca br. w Luksemburgu. Polska popiera zapowiedzi prac w dziedzinie rolnictwa ekologicznego i dobrostanu zwierząt. W tej ostatniej kwestii szef resortu rolnictwa przestrzegł przed popadaniem w skrajności pod presją krajów trzecich i wprowadzaniem zbyt rygorystycznych regulacji. Wyraził pogląd, że potrzebne jest podejście bardziej realistyczne i pragmatyczne. Wicepremier Andrzej Lepper oświadczył, że w trakcie przewodnictwa Finlandii w UE należałoby rozpocząć otwartą dyskusję na temat systemu i wysokości przyznanych kwot mlecznych. Większość Państw Członkowskich posiada o wiele większą ilość mleka na jednego mieszkańca niż Polska, która ma trudności nawet z zachowaniem dotychczasowej produkcji. Zdaniem wicepremiera Andrzeja Leppera w Unii Europejskiej potrzebne jest generalnie podejście bardziej praktyczne. Za istotną uznał również kwestię negocjacji w ramach WTO, w których Unia Europejska nie powinna już dalej ustępować. Taki pogląd odzwierciedlony jest w większości stanowisk państw członkowskich.
Ambasador J. Store obiecał przekazać uwagi wicepremiera Leppera dalej. Odnosząc się do problemu dobrostanu zwierząt poinformował, że Finlandii zależy przede wszystkim na ochronie drobiu chowanego na potrzeby produkcji mięsa. Jednocześnie poprosił wicepremiera Andrzeja Leppera o wyjaśnienie, czy w kwestii kwot mlecznych Polska ma zastrzeżenia do zbyt niskiej kwoty, czy też chce głębszego przeglądu systemu. Szef resortu rolnictwa oświadczył, że Polsce zależy na kompleksowym podejściu do tego tematu i dokonania generalnego przeglądu system kwot i ilości przyznanych poszczególnym państwom, biorąc pod uwagę faktyczny potencjał produkcyjny tak, aby system ten był sprawiedliwy. Przechodząc do tematu negocjacji w ramach WTO, ambasador J. Store stwierdził, że z czerwcowym spotkaniem w Genewie nie należy łączyć wiele oczekiwań. Finlandia również jest zdania, że UE zrobiła już swój ruch w tych negocjacjach i teraz czas na partnerów po drugiej stronie. Wicepremier Andrzej Lepper zauważył, że do chwili obecnej żaden z krajów trzecich nie ustosunkował się do propozycji przedstawionych przez stronę unijną w październiku 2005 r.