Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

O systemie rolniczych ubezpieczeń

16 kwietnia 2008
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi  na ostatnim swoim posiedzeniu  zapoznała się z oceną funkcjonowania systemu ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, ze szczególnym uwzględnieniem ubezpieczeń z dopłatami z budżetu państwa.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Artur Ławniczak przypomniał, że na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich od 2006 roku wdrażany jest w Polsce system ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich z dofinansowaniem z budżetu państwa do składek producentów rolnych z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia od wystąpienia następujących zdarzeń losowych: dla produkcji roślinnej od: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, suszy, ujemnych skutków przezimowania lub przymrozków wiosennych, i dla produkcji zwierzęcej od: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, uboju z konieczności.
Przepisy ww. ustawy dopuszczają możliwość ubezpieczania upraw roślin i zwierząt od wszystkich określonych w ustawie ryzyk lub wybranych przez producenta rolnego, np. występujących najczęściej na danym obszarze.
Poziom dopłat z budżetu państwa do składek ubezpieczeń należnych od producentów rolnych z tytułu zawarcia umowy ubezpieczenia upraw rolnych lub zwierząt gospodarskich na 2008 r. został określony przez Radę Ministrów w wysokości: 50% składki do 1 ha upraw rolnych i 50% składki do 1 szt. zwierzęcia gospodarskiego. W 2008 r. na dopłaty do składek ubezpieczeń oraz na dofinansowanie odszkodowań z tytułu suszy, zaplanowane jest w budżecie państwa łączna kwota 545 mln zł.
Można oczekiwać w drugiej połowie roku wzrostu zawartych umów ubezpieczenia upraw rolnych, w związku z ubezpieczeniami obowiązkowymi. Od 1 lipca 2008 r. rolnik, który uzyskał płatności bezpośrednie do gruntów rolnych w rozumieniu przepisów o płatnościach do gruntów rolnych i oddzielnej płatności cukrowej będzie miał obowiązek ubezpieczenia, co najmniej 50% powierzchni upraw. Rolnik, który nie spełni obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego obowiązany będzie do wniesienia opłaty za niespełnienie tego obowiązku w wysokości 2 Euro od 1 ha. Niezawarcie przez rolników umów ubezpieczenia upraw rolnych nie będzie miało wpływu na ubieganie się przez nich o płatności bezpośrednie. Wprowadzenie obowiązku ubezpieczenia upraw rolnych jest konieczne w związku z unijnym obowiązkiem posiadania polis ubezpieczenia 50% upraw rolnych przez rolników, którzy od 2010 r. będą ubiegać się o inne formy wsparcia z budżetu krajowego w przypadku wystąpienia klęsk.
W celu usprawnienia systemu ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w MRiRW został opracowany projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, w którym m.in. przewiduje się obniżenie z 30% do 10% wysokości strat warunkujących ubieganie się o odszkodowanie.
W dyskusji posłowie poruszyli m.in. problem opracowania programu zachęt dla rolników do ubezpieczania swoich upraw i zwierząt.
Komisja zapoznała się  też z realizacją wypłat dopłat bezpośrednich oraz płatności uzupełniających za rok 2007 r.
Temat referował podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Artur Ławniczak.
Rozpoczęcie wypłat płatności bezpośrednich za 2007 r. nastąpiło 1 grudnia 2007 r. Łącznie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (do dnia 28 marca 2008 r.) oraz Agencja Rynku Rolnego (do dnia 31 marca 2008 r.) wypłaciły producentom rolnym z tytułu jednolitych i uzupełniających płatności bezpośrednich kwotę ok. 5,6 mld zł, (co przekłada się na 1 306 769 decyzji administracyjnych, jednocześnie stanowi 89,98 % obsługiwanych wniosków), całkowita wypłata płatności powinna nastąpić do 30 czerwca roku kalendarzowego.
Minister Artur Ławniczak podkreślił, że w stosunku do 4,9% obsługiwanych wniosków ARiMR jest w trakcie wydawania decyzji administracyjnych, oprócz tego do obsługi pozostaje 74 565 wniosków, są to wnioski wymagające wyjaśnienia.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę