Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że I kwartał br. przyniósł silny spadek cen zbytu przetworów mleczarskich oraz stabilizację cen skupu mleka. Według danych Ministerstwa Rolnictwa w marcu br. w największym stopniu potaniały stałe przetwory mleczarskie, tj. mleko w proszku czy masło - średnio o prawie 8 proc. w relacji miesięcznej. Ceny serów obniżyły się o ponad 4 proc., o około 2 proc. podrożały natomiast artykuły płynne (mleko spożywcze, jogurty).
Niepewna sytuacja mleczarni (taniejące przetwory a z drugiej strony walka o surowiec) skutkowała brakiem wyraźnych działań wobec dostawców mleka. Według danych GUS przez cały I kwartał średnie ceny surowca oscylowały wokół 126,50-127,00 zł/hl, choć z miesiąca na miesiąc nieznacznie obniżały się (o mniej niż 1 proc.).
W ujęciu regionalnym w ubiegłym miesiącu surowiec podrożał jedynie w regionach o najwyższych i najniższych cenach. W województwie podlaskim mleczarnie płaciły o prawie 2 proc. więcej niż w lutym br. (135,07 zł/hl), w zachodniopomorskim o ponad 5 proc. (137,50 zł/hl), zaś w podkarpackim aż o ponad 6 proc. (112,36 zł/hl). W pozostałych rejonach odnotowano obniżki, przy czym najsilniejsze w województwie kujawsko-pomorskim (o około 2,5 proc. do 122,25 zł/hl).
Warto dodać, że w marcu br. średnie ceny skupu mleka w Polsce były o ponad 5 proc. wyższe w relacji rocznej, podczas gdy ceny zbytu masła kształtowały się na poziomie o około 18 proc. niższym, zaś odtłuszczonego mleka w proszku - o prawie 7 proc. Oznacza to, że w kolejnych miesiącach można spodziewać się spadków cen płaconych rolnikom. Szczególnie, że bardzo mocno przyrasta wolumen skupu, a z drugiej strony pogarszają się wyniki handlu zagranicznego przetworami mleczarskimi.
Według informacji Ministerstwa Finansów (za MRiRW) w pierwszych dwóch miesiącach br. wartość sprzedaży przetworów mleczarskich na rynki zagraniczne była jedynie o 0,4 proc. wyższa niż przed rokiem - 206,1 mln EUR - (jeszcze w styczniu wzrost ten wyniósł 3 proc., zaś w całym 2011 r. 16 proc.). Wprawdzie w przeliczaniu na polską walutę eksport zwiększył się o ponad 12 proc. do 905,4 mln PLN, niemniej był to wynik osłabienia złotego. W I kwartale br. kurs EUR/PLN kształtował się na poziomie 4,23, a w analogicznym okresie przed rokiem - 3,95 (wzrost o ponad 7 proc.).
Co więcej, w przypadku masła, mleka w proszku oraz przetworów typu: jogurty, maślanka itp., odnotowano spadek wolumenu wywozu, sięgający nawet 31 proc. w odniesieniu do przetworów w proszku.
Korzystnym zjawiskiem był natomiast wzrost eksportu serów. W okresie styczeń-luty ich sprzedaż na rynki zagraniczne zwiększyła się o prawie 18 proc. wobec analogicznego okresu ubiegłego roku do 26,1 tys. ton. Zawdzięczamy do przede wszystkim większym dostawom na rynek niemiecki - o ponad 62 proc. do 3,5 tys. t - oraz rosyjski - o około 34 proc. do 2,0 tys. ton.
8952097
1