Dziś tj. 8 stycznia rozpocznie się pierwsze w tym roku dwudniowe posiedzenie Senatu RP. W trakcie obrad senatorowie pracować będą między innymi nad ustawą o zmianie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych, powstałą na bazie projektu poselskiego. Nowelizacja zmniejsza ustawowe ograniczenia w dysponowaniu indywidualną kwotą mleczną w przypadku otrzymania kwoty z rezerwy krajowej - znosi zakaz zbycia oraz oddania w używanie całości lub części kwoty indywidualnej przed upływem dwóch lat od dnia wydania decyzji o jej przyznaniu.
Nowela ma umożliwić lepsze wykorzystanie indywidualnych limitów i zminimalizować kary za nadprodukcję. Przewiduje także uchylenie przepisu zgodnie, z którym w przypadku zawarcia umowy zbycia prawa do kwoty indywidualnej, 5 % kwoty stanowiącej przedmiot umowy przechodzi do krajowej rezerwy. Sprzedawane kwoty w całości będzie otrzymywał kupujący, a te, które już są w krajowej rezerwie, będą mogły być rozdzielone na producentów, którzy odkupili limity wcześniej.
Wyższa izba naszego Parlamentu a zajmie się też ustawą o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych. Był to rządowy projekt. Ustawa ma na celu wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE dotyczącej ochrony zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych. Obowiązująca w Polsce ustawa z 2005 r. o doświadczeniach na zwierzętach nie uwzględnia wszystkich regulacji unijnych. Nowa ustawa ma zmniejszyć cierpienie zwierząt i ograniczyć ryzyko prowadzenia doświadczeń zbędnych. Przewiduje ona powołanie komisji etycznych: krajowej i lokalnych, które będą udzielały zgodę na prowadzenie projektów wymagających doświadczeń na zwierzętach. Zagwarantowany został udział przedstawicieli organizacji pozarządowych w tych komisjach oraz współpraca z nimi weterynarzy nadzorujących instytucje prowadzące doświadczenia. Ustawa zakłada monitorowanie stanu zwierząt laboratoryjnych.
W tym celu zobowiązuje hodowców, dostawców i użytkowników do zapewnienia zwierzętom właściwej opieki weterynaryjnej. Nakłada też wymóg, zgodnie z którym wykorzystywane do badań zwierzęta mają być utrzymywane w warunkach odpowiednich dla ich gatunku, a zastosowane metody badawcze ograniczają do minimum lub eliminują ból, cierpienie i przedłużający się stres. Jeśli lekarz weterynarii stwierdzi nieprawidłowości dotyczące wykorzystania zwierząt, może doprowadzić do cofnięcia zgody na przeprowadzenie doświadczenia. O ile niedopatrzenia nie zostaną naprawione w wyznaczonym terminie, użytkownik zwierząt (a także ich hodowca lub dostawca) straci pozwolenie na działalność. Dla zapewnienia realizacji ustawy wprowadzono przepisy karne i kary administracyjne.