W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja prasowa, w trakcie której prezentowano strategię działań Klastra Bioprodukt, a także omawiano aktualną sytuację branży producentów żywności ekologicznej. Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się Podsekretarz Stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Jan Krzysztof Ardanowski, Sekretarz Rady Rolnictwa Ekologicznego przy Ministrze Rolnictwa - Dorota Metera, Prezes Fundacji Rozwoju Rolnictwa Wsi i Obszarów Wiejskich, a zarazem koordynator projektu Certyfikowana Żywność Ekologiczna- Maria Wróblewska oraz współzałożyciel i członek Zarządu Klastra Bioprodukt- Marek Kubara.
Krzysztof Ardanowski znaczną część swojego wystąpienia poświęcił istotnemu problemowi na rynku żywności ekologicznej. Mówił o braku podmiotów, które zajmują się przetwórstwem tej żywności. Podkreślał on walory jakościowe produktów ekologicznych, które nie trafiają do rosnącej grupy potencjalnych klientów. Brakuje przedsiębiorstw, które przetworzą ekologiczne warzywa, owoce, mleko i mięso, w dżemy, nabiał lub wędliny. Mówiąc o tym problemie wyraził swoje poparcie dla Klastera Bioprodukt, który jednoczy różnorodne podmioty skupione wokół rynku bio. Krzysztof Ardanowski przedstawił także działania podejmowane przez Ministerstwo Rolnictwa służące wzmocnieniu branży żywności ekologicznej. Wśród nich wymienił: promocja polskich produktów na zagranicznych targach m.in. w Tokio i Dubaju, współpraca z ambasadami polskimi w celu wspierania promocji rodzimych produktów oraz stworzenie Rady Promocji Żywności, złożonej ze specjalistów zajmujących się marketingiem i sprzedażą. Ardanowski wielokrotnie podkreślał potrzebę skokowego zwiększenia produkcji żywności ekologicznej, w odpowiedzi na bardzo szybko rosnące zainteresowanie tą niszą ryku spożywczego w Polsce.
Podczas konferencji po raz pierwszy został przedstawiony także zarys strategii Klastra Bioprodukt. Zawiera ona między innymi wprowadzenie certyfikatu bioróżnorodności na rynek europejski oraz wykorzystanie ogromnego potencjału polskiego, nieskażonego rolnictwa, w celu uczynienia z naszego kraju lidera na rynku europejskiej eko-żywnosci.
Jedną z atrakcji konferencji był w pełni ekologiczny catering, na który złożyły się m.in. drożdżowe pierożki z soczewicą, cieciorka w pomidorach, razowe paluchy z dipem czosnkowym oraz pyszne ciasta i soki z owoców i kwaszonych warzyw.
Klaster Bioprodukt został utworzony przez polskich producentów i przetwórców żywności ekologicznej. Skupia różne podmioty związane z jej produkcją i przetwórstwem: rolników, zakłady przetwórstwa rolno-spożywczego, organizacje rolnicze, instytuty naukowe, organizacje samorządowe i organizacje pozarządowe. Połączenie biznesu, ośrodków badawczych oraz innych podmiotów, umożliwia realizację kompleksowych działań związanych z żywnością ekologiczna i zwiększa potencjał grupy.
Członkowie Klastra wspólnie wytwarzają ponad 90 produktów. Niektóre z nich to: sok z buraka i selera kwaszonego, ryż trójkolorowy, zupa wiejska optymistyczna, musli amarantusowe, musli chlebek z bakaliami, makaron orkiszowy, pasztet warzywny z soczewicą, dżem śliwkowy, sok aroniowy.
Członkami Klastra Bioprodukt są: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego - Wydział Technologii Żywności, Instytut Biotechnologii, Fundacja Rozwoju Rolnictwa, Wsi i Obszarów Wiejskich, Bio Food. Sp. z o. o., Bio Futuro. Czesław Meus, Eko Mega, Ekoprodukt Marek Kubara, Eko-Wital. Sp. z o. o., Pol-Mak. Sp. z o.o, Primavika. Sp. z o. o., Tast. Jan Tabiński, Sedar S.A., Goldtau Sp. z o. o., Cukiernia Petryka, Przetwórnia Owocowo-Warzywna E. T. Wasiluk Sarnaki, Kobiety.pl, Robert Wileczek, Brandy Advertising, Browar Jagiełło, SemCo.
6483297
1