Sejmowe Komisje: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Edukacji, Nauki i Młodzieży 25 lipca przeprowadziły pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty
Projekt opracowany przez Prawo i Sprawiedliwość dotyczy poszerzenia możliwości zakładania przez ministra właściwego do spraw rolnictwa szkół przygotowujących do pracy w zawodach rolniczych oraz przywrócenia funkcjonowania dwuletnich liceów oraz trzyletnich techników uzupełniających dla absolwentów szkół.
Komisje wysłuchały też informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat funkcjonowania szkół rolniczych przejętych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego. Stan rekrutacji do szkół rolniczych, finansowanie.
Tadeusz Nalewajk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi omówił podstawowe zadania realizowane przez resort w zakresie doskonalenia zawodowego rolników, m.in. wdrażane od września 2012 r. w resortowych szkołach rolniczych nowe rozwiązania, polegające na wygaszaniu szkół zawodowych dla dorosłych, a wprowadzaniu kwalifikacyjnych kursów zawodowych. W konsekwencji zlikwidowano technika uzupełniające oraz ograniczono szkoły policealne. Minister rolnictwa powołał natomiast 19 centrów kształcenia ustawicznego. Rozwiązanie to ma ułatwić przechodzenie od kształcenia szkolnego do form kursowych, dostosowując ofertę edukacyjną do zmieniających się realiów gospodarczych i rynku pracy.