W dniach 9 i 10 lipca obradowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI) Parlamentu Europejskiego. Jak informuje eurodeputowany Jarosław Kalinowski podczas obrad poruszono temat sprawozdania okresowego, które wskazało pozytywny wynik w procedurze zatwierdzenia wieloletnich ram finansowych na lata 2014-2020.
Kolejnym tematem obrad był budżet ogólny Unii Europejskiej na rok 2013; podczas dyskusji zwrócono uwagę na niepewność, jaką budzą wśród rolników propozycje cięć dopłat bezpośrednich, zwłaszcza wobec przeciwnego trendu np. w Argentynie, Brazylii czy Stanach Zjednoczonych - kraje te zwiększają wydatki na rozwój rolnictwa.
Natomiast w drugim dniu obrad Komisji AGRI poruszono kwestię systemów zapewniania jakości produktów rolnych (tzw. pakiet jakościowy), a także zmianę rozporządzenia Rady w zakresie norm handlowych.
- Najciekawsza była jednak wymiana poglądów z Sofocilisem Aletraliasem cypryjskim ministrem rolnictwa, zasobów naturalnych i środowiska. Minister mówił o priorytetach cypryjskiej prezydencji w dziedzinie rolnictwa, w szczególności zbliżającą się debatę na temat propozycji Komisji dotyczących reformy WPR. Pan Aletralias podkreślił, że jest to wyzwanie - należy przekształcić WPR tak, by lepiej odpowiadała oczekiwaniom rolników i podatników, oraz zmieniających się potrzebom. Kolejnym problemem jest to, że terminy reform WPR mogą być niemożliwe do realizacji, jeśli wpierw nie zostanie uzgodniona kwestia wieloletnich ram finansowych . Poruszono też temat rozporządzenia horyzontalnego, które ma na celu ułatwienie rolnikom korzystania z administracji poprzez uproszczenie struktur biurokratycznych, rozmawiano również o propozycji systemu wczesnego ostrzegania, który sprawi, że rolnicy nie będą karani za nieumyślne błędy – mówi Jarosław Kalinowski.
Zdaniem Kalinowskiego bardzo dobry wydźwięk miało także wystąpienie Pana posła Siekierskiego, który podkreślił, że w ramach WPR nakłada się bardzo dużo wymogów środowiskowych, zapominając o kwestii konkurencyjności europejskich produktów rolnych zarówno na rynku wewnętrznym jak i na rynkach pozaeuropejskich. Konkurencyjność europejskich rolników jest kluczowa dla bezpieczeństwa żywności, a także dla zapewnienia odpowiedniego poziomu dochodów dla rolników.
- Poseł Siekierski zwrócił też uwagę na niskie marże rolników w łańcuchu żywnościowym, a warto przypomnieć ze wartość dodana jest właśnie na końcu łańcucha. Dlatego, też reforma WPR powinna przede wszystkim skupić się na wymienionych wcześniej kluczowych kwestiach – dodaje Jarosław Kalinowski.
7474498
1