Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

O potencjale administracyjnym instytucji realizujących programy współfinansowane środkami Funduszy Europejskich

5 stycznia 2016
W Ministerstwie Rozwoju Regionalnego opracowano kolejny raport pt. "Potencjał administracyjny systemu instytucjonalnego Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia na lata 2007-2013". Dokument, będący elementem systemu monitoringu zdolności instytucjonalnej, przedstawia informacje na temat wybranych aspektów funkcjonowania jednostek zaangażowanych w realizację programów operacyjnych w latach 2007-2013. Zaprezentowane dane przedstawiają stan na 30 czerwca 2012 r.

Jak informuje MRR raport składa się z kilku części, w których zostały opisane podstawowe elementy związane z potencjałem administracyjnym. Znajdują się w nim dane na temat systemu instytucjonalnego NSRO 2007-2013, poziomu zatrudnienia, charakterystyki kadr jednostek uczestniczących we wdrażaniu programów operacyjnych oraz o działalności instytucji w obszarze szkoleń. Materiał uwzględnia także opis wybranych procesów związanych z realizacją NSRO 2007-2013, koncentrując się przede wszystkim na procedurach konkursowych. W dokumencie podano również informacje na temat obciążenia pracą instytucji.

Według stanu na 30 czerwca 2012 r. we wszystkich instytucjach zatrudnionych było łącznie 11 800 osób. Zgodnie z danymi przekazanymi przez instytucje uczestniczące w badaniu liczba etatów wyniosła 10 295. W porównaniu z końcem 2011 r. w skali całego systemu realizacji NSRO, odnotowano niewielki spadek liczby etatów oraz liczby osób zatrudnionych w instytucjach, który w obydwu przypadkach wyniósł niecałe 0,2 proc. Fluktuacja kadr utrzymała się na takim samym poziomie jak wg stanu na 31 grudnia 2011 r. i w badanym okresie równała się 3 proc. Dominującym tytułem zawodowym, który posiadają pracownicy systemu realizacji NSRO 2007-2013, jest magister. W skali całego systemu instytucjonalnego NSRO 2007-2013 kadra z doświadczeniem zawodowym związanym z programowaniem, zarządzaniem i wdrażaniem funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności powyżej czterech lat stanowi najliczniejszą grupę – 56 proc. wszystkich zatrudnionych.

Kolejne badanie potwierdza, że czas przeznaczany na przeprowadzenie konkursów zamkniętych (od ogłoszenia konkursu do zatwierdzenia listy ocenionych projektów) podlega nieznacznym wahaniom. Można przy tym zaobserwować wyraźny podział na konkursy projektów do objęcia dofinansowaniem środkami Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W przypadku tych pierwszych ich przeprowadzenie zajmuje średnio nieco ponad cztery miesiące. Konkursy organizowane w innych programach niż Program Kapitał Ludzki trwają średnio około pół roku. Istotnym elementem funkcjonowania instytucji są kwestie związane z procedurą odwoławczą. Do 30 czerwca 2012 r. wnioskodawcy złożyli w I i II instancji administracyjnego etapu procedury odwoławczej 39 683 środki odwoławcze - - informuje Ministerstwo Rozwoju Regionalnego




POWIĄZANE

Kawały, będące jedną z najbardziej uniwersalnych form dowcipu, od wieków pełnią ...

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę