Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

O polskiej żywności na rynku UE

24 lutego 2004

Polska Żywność na Wspólnym Rynku UE: bezpieczeństwo, wysoka jakość, oryginalny smak.

Produkcja i przetwórstwo żywności to polska specjalność. Surowce pozyskane z terenów o niskim nasyceniu środkami chemicznymi stosowanymi w uprawach, przetwarzane są w oparciu o najnowocześniejsze technologie. Mimo ekspansji miedzynarodowych koncernów i ich znaczącego udziału rynkowego (40%), wciąż decydujący jest udział w rynku
małych i średnich firm zbudowanych na polskim kapitale. Przedsiębiorcy modernizują swoje zakłady, stosują skuteczne systemy kontroli i zarządzania. Towarzyszy temu nasilenie prac w zakresie wprowadzenia skutecznych systemów ochrony środowiska. Polscy producenci żywności oferują swoim partnerom handlowym nie tylko dobry produkt, ale także mogą wylegitymować się wymaganymi certyfikatami, które budują zaufanie w kontaktach handlowych. Okres dostosowywania się Polski do standardów unijnych zaowocował wzrostem wymiany handlowej z UE.

Coraz większa liczba europejskich konsumentów ma okazję przekonać się jak smakują polskie specjały. Wielu rodzimych przetwórców mięsa oferuje niepowtarzalne gdzie indziej wyroby: kiełbasy, kabanosy, wędzonki, pieczenie, salcesony, konserwy, smalec. O ich smaku decyduje nasza kultura wytwarzania i tradycje przetwórców przenoszone z pokolenia na pokolenie. Polskie piekarnie są niedosięgnione w oferowaniu wyjątkowego produktu, jakim jest chleb. Polskie mleczarstwo skupując coraz wiecej mleka w klasie ekstra, proponuje ofertę przetworów mlecznych nieustepującą propozycji renomowanych firm europejskich. Bogata jest oferta w dziedzinie przetwórstwa owocowo-warzywnego, w tym soków i napojów owocowych. Przetwory z ryb, spełniając wysokie standardy bezpieczeństwa i jakości, osiągają najwyższe notowania rynkowe. Gęś z Pomorza to prawdziwy polski rarytas. Naszą ofertę z powodzeniem mogą ukoronować znane markowe polskie wódki, miody pitne i nalewki. A polskie potrawy i wyroby regionalne zasługują na pełną ochroną zarówno na rynku europejskim, jak i krajowym. Aby utrzymać wysoką jakość i nadążać za konsumenckimi gustami łączne nakłady inwestycyjne w ciągu roku przekraczają 1 miliard USD.

Ponad 20 tys. firm, z czego 95% to prywatna własność, jest potencjalnym partnerem przedsiębiorców z UE. Umacnia się pozycja kapitału krajowego dzięki dostosowaniu zakładów do Unijnych wymagań sanitarnych i weterynaryjnych. Tempo rozwoju przemysłu żywnościowego w Polsce osiągać będzie w najbliższych latach 4-5%. Kierują nim nowocześnie myślący i przedsiębiorczy
ludzie, którym może zaufać nie tylko konsument z Polski, ale także z dowolnego zakątka Europy. Dzięki nim w ciągu ostatnich 3 lat wydajność pracy poprawiła się o 25%, a zużycie energii zmniejszyło się o ponad 30%. Łatwiejszy kontakt z nimi można uzyskać poprzez Polską Izbę Biznesu Żywnościowego, którą przedsiębiorcy ci powołali, jako odpowiednik organizacji sektorowych działających w innych krajach europejskich.

KONGRES POLSKA ŻYWNOŚĆ to zarówno czas na podsumowanie naszych osiągnięć w produkcji żywności, jak i określenie perspektyw rozwoju. CELEM JEST ZADOWOLONY KONSUMENT.

Główni uczestnicy
12 głównych powodów dla których warto uczestniczyć w konkursie
Kodeks Etyki Biżnesu Żywnościowego
Druk rejestracyjny
Opłata za uczestnictwo


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę