Senacka Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o ratyfikacji Poprawki do Konwencji o ochronie fizycznej materiałów jądrowych przyjętej w Wiedniu dnia 6 lipca 2005 roku. Celem opiniowanej ustawy jest wyrażenie zgody na dokonanie przez Prezydenta RP ratyfikacji Poprawki do Konwencji o ochronie fizycznej materiałów jądrowych, przyjętej w Wiedniu 8 lipca 2005 roku. Konwencja weszła w życie z dniem 8 lutego 1987 roku.
Jej Stronami jest 112 państw. Zmiana Konwencji zmierza do rozszerzenia zakresu jej obowiązywania na stosowanie, przechowywanie oraz transport materiałów jądrowych w granicach Państw-Stron Konwencji oraz ochronę fizyczną obiektów jądrowych. Inną istotną zmianą Konwencji jest wprowadzenie dla Państw-Stron obowiązku utworzenia systemu ochrony fizycznej, obejmującego materiały jądrowe i obiekty jądrowe będące w zakresie jurysdykcji danego państwa. System taki powinien obejmować akty prawne oraz wskazywać organ odpowiedzialny za implementację instrumentów tego systemu.
Ponadto wprowadzono do Konwencji i zdefiniowano nowe rodzaje przestępstw, które dotyczą sabotażu (rozumianego jako atak na obiekt jądrowy), przyczyniania się do organizowania lub kierowania działaniami przestępczymi i przemytem. Żadne z przestępstw określonych w Konwencji nie będzie traktowane, w razie wystąpienia o ekstradycję lub o wzajemną pomoc prawną, jako akt polityczny, akt związany z działalnością polityczną lub podyktowany motywami politycznymi. Żadne z postanowień Konwencji nie będzie miało wpływu na transfer technologii jądrowych dla celów pokojowych, podejmowany dla wzmocnienia ochrony fizycznej materiałów jądrowych i obiektów jądrowych. Przyjęcie zmian do omawianej Konwencji skutkuje koniecznością znowelizowania ustawy z dnia 29 listopada 2000 roku – Prawo atomowe oraz ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku – Kodeks karny. W związku z tym, związanie Rzeczypospolitej Polskiej Poprawką do Konwencji o ochronie fizycznej materiałów jądrowych, wymagało zastosowania trybu określonego w art. 89 ust. 1 pkt 5 Konstytucji. W myśl przytoczonego przepisu ratyfikacja przez Rzeczpospolitą Polską umowy międzynarodowej i jej wypowiedzenie wymaga uprzedniej zgody wyrażonej w ustawie, jeżeli umowa dotyczy spraw uregulowanych w ustawie lub w których Konstytucja wymaga ustawy.